Hlavní obsah

Chrudim zvažuje modernizaci veřejného osvětlení kvůli drahé elektřině

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

29. 12. 2021 17:25

Chrudimská radnice bude v příštím roce platit za elektřinu trojnásobně víc než letos.

Článek

„Kvůli rostoucím cenám energií stojí okresní město před rozhodnutím, jestli má modernizovat veřejné osvětlení na úspornější svítidla, protože náklady jsou neúnosné,“ řekl starosta František Pilný.

Nové ceny za silovou elektřinu předčily očekávání představitelů radnice. Za jeden kWh elektřiny letos město platilo 1001 korun, v příštím roce to bude 3081 korun.Trojnásobek starostu překvapil.

„Jsme na prahu nutnosti kompletní rekonstrukce veřejného osvětlení, jinak se nedoplatíme za elektřinu,“ řekl Pilný. Podle něj se tak před deseti lety o modernizaci uvažovalo, tehdejší vedení radnice ji ale neprovedlo. Pilný je starostou jedno volební období, mandát vedení města končí příští rok na podzim.

„Modernější svítidla jsou úspornější, využívají led žárovky. Osvětlení na veřejných místech v Chrudimi se dá rozdělit do několika zón. Na silnicích první třídy nebo na důležitých křižovatkách by měla světla být v provozu po celou noc,“ řekl Pilný.

„Na opačném spektru jsou místa, kde se celou noc svítit nemusí. Což je třeba cyklostezka do Medlešic, nemusí se tam svítit ve tři ráno. Dovedu si představit vybavit ji pohybovými čidly, pokud tam někdo pojede v noci na kole, půjde pěšky, světla se budou postupně rozsvěcet a postupně zhasínat,“ řekl Pilný.

Pokud by čidla reagovala s dostatečným předstihem, mohla by být tato varianta svícení dostačující. „Ani bych nebyl pro variantu, že se tam bude svítit v noci méně, a když někdo pojede, světla se rozsvěcí víc,“ řekl Pilný.

Modernizaci veřejného osvětlení nicméně město neprovede hned, je potřebná důkladná analýza. „Uvidíme, co nám přinesou další roky, docela se na to těším,“ dodal Pilný.

Vyšší účty za elektřinu řeší i jiná města. Služby města Pardubic požádaly o navýšení rozpočtu, protože za elektřinu budou platit o pět až sedm milionů korun víc. Úsporná svítidla v krajském městě firma instaluje postupně už řadu let.

Reklama

Doporučované