Hlavní obsah

ZČU eviduje vyšší zájem o ubytování na kolejích, ceny vzrostly o desetinu

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

Ceny kolejného od července meziročně vzrostly přibližně o deset procent, od 190 do 490 korun měsíčně za lůžko podle typu pokoje. Bylo to nevyhnutelné kvůli zdražení energií.

Článek

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) eviduje letos vyšší zájem o ubytování na kolejích. Univerzita s 11 tisíci studenty má deset budov s 2568 lůžky. Loni v září zvedla ZČU ceny o inflaci.

„Protože jsme nechtěli studentům měnit podmínky ubytování během akademického roku, přistoupili jsme k navýšení kolejného až před novým rokem 2022/2023,“ uvedla mluvčí ZČU Šárka Stará. Aktuálně stojí ubytování od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 korun za jednolůžkový pokoj s vlastním WC a koupelnou v nově zrekonstruované koleji Máchova 20.

„Zájem o ubytování na kolejích letos vzrostl, a to hlavně kvůli zdražování podnájmů soukromými ubytovateli. Je patrné, že bydlení na koleji je i přes zvýšení kolejného pro studenty výhodnější,“ řekla Stará. ZČU očekává, že bude kapacita kolejí zcela naplněná, a to včetně Máchovy 20 s 391 lůžky, která se v posledních dvou letech kvůli rekonstrukci nemohla využívat.

„Kolej zůstává levnější. A v době covidu, když se museli studenti při přechodu na distanční výuku z kolejí vystěhovat, tak univerzity odpouštěly kolejné. Studenti ví, že když budou na koleji a něco by se stalo, tak je univerzita nenechá ve štychu,“ uvedl kvestor ZČU Petr Hofman.

Zvýšený zájem se podle Staré projevuje také v tom, že studenti si pokoje rezervují dříve. „Například na zrekonstruované koleji Máchova 20 byla lůžka určená pro studenty prvních ročníků, přibližně 200 z celkem 391, zarezervována během 40 minut od spuštění rezervací,“ uvedla.

Kompletní rekonstrukce Máchovy 20, která byla postavená v roce 1964, přišla na 106 milionů korun bez daně, 60 procent pokryla dotace ministerstva školství. Kolej naproti Borskému parku teď nově nabízí ubytování pouze v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, o něž je dlouhodobě největší zájem, řekl při květnové kolaudaci ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.

Univerzita plánuje také rekonstrukci vedlejší koleje Baarova 36 s 382 lůžky, která byla postavená v roce 1966. Musí ale také získat státní dotaci. Bude o ni bude usilovat z programu rozvoje kolejí a menz vysokých škol, kterou vypsalo ministerstvo školství v červenci s uzávěrkou do konce listopadu. Jana Katauerová z ministerstva v květnu ČTK řekla, že se rozdělí 1,5 miliardy Kč. „ZČU mě ujistila, že je plně připravená, a tak nevidím žádný problém,“ řekla. Dodala ale, že očekává velmi silnou poptávku vysokých škol, protože v době pandemie covidu-19 se hodně stavebních akcí neuskutečnilo.

ZČU teď začne v budově L2 koleje Bolevecká s rekonstrukcí stoupaček a s instalací žaluzií. Jako každý rok v létě provedla v části studentských bytů opravy a inovace vybavení. Na Bolevecké a Borské se vyměnila linolea, na Borské nechala univerzita vymalovat budovu A2.

Reklama

Související témata:

Doporučované