Hlavní obsah

Další premiérou Opery Národního divadla v Praze bude Bizetova Carmen

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Státní opera.

Reklama

16. 2. 2022 17:06

Další premiérou Opery Národního divadla (ND) v Praze bude 10. března Carmen Georgese Bizeta v inscenaci německého režiséra Grischy Asagaroffa.

Článek

„Příběh vojáka Dona Josého, který podlehne svodům cikánky Carmen, uvedou v hudebním nastudování Petra Popelky, nastupujícího šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR),“ informovala mluvčí Opery ND Kateřina Motlová.

V milostném kvartetu hlavních postav se objeví v alternacích Nana Dzidziguriová a Ester Pavlů jako Carmen, Luis Gomez a Michal Lehotský jako Don José, Łukász Golinski a Svatopluk Sem jako Escamillo a Kateřina Kněžíková, Alžběta Poláčková a Jana Sibera jako Micaela.

„Pro nezkrotnou Carmen je nejvyšší hodnotou bezpodmínečná svoboda, to si myslím tolik oslovuje i dnešní generace,“ uvedl režisér Asagaroff známý činností především na německé a švýcarské divadelní scéně. Několikrát na Carmen spolupracoval například se slavnou mezzosopranistkou Agnes Baltsou. Režisér zvolil verzi s mluvenými dialogy, protože taková je prvotní podoba díla.

„Carmen má mnoho hudebních poloh a charakterů,“ sdělil Popelka. „Jsou v ní velmi dramatická i velice lyrická místa. Není to ‚jen‘ hudba plná krásných melodií. Přál bych si, aby naše hudební nastudování této opery bylo pro posluchače silným dramatickým, divadelním zážitkem,“ dodal.

Popelka se prosadil v zahraničí a nyní spolupracuje s ND i v produkcích Figarovy svatby nebo Rusalky. Od srpna 2020 je šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu, od září 2022 bude šéfdirigentem a uměleckým ředitelem SOČR. Je také hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Představitelka titulní role, gruzínská mezzosopranistka Nana Dzidziguryová, chce pojmout Carmen jako nezávislou sebevědomou ženu. „To je právě důvod, proč po ní muži tak šílí. Nedokáží ji polapit a ona to dobře ví,“ podotkla pěvkyně, která je vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Voci Verdiane a s rolí Carmen má bohaté zkušenosti.

Naopak pro její českou alternantku Pavlů půjde o debut v této roli. „Rozhodně nechci být vulgární Carmen, měla by si zachovat jisté tajemné charisma a auru nepolapitelnosti. Je to úžasná role, kterou nám závidí i sopranistky, má v sobě všechno, emoce, rytmus, nádherné melodie,“ uvedla.

Ačkoliv je Carmen jednou z nejúspěšnějších oper, při světové premiéře 3. března 1875 propadla. Lidé se zalekli provokativnosti a dramatičnosti tématu, kdy svůdné cikánce, která navíc na jevišti coby dělnice tabákové továrny i kouří, propadne mladý důstojník, zpronevěří se své vojenské cti a pak ji dokonce ze zhrzené lásky zabije. Bizet sám byl přesvědčen o tom, že se ve své tvorbě vydal správným směrem, ale zemřel tři měsíce po premiéře ve věku 36 let a uznání za toto dílo se nedočkal.

Reklama

Související témata:

Doporučované