Hlavní obsah

Několik zámků a klášterů se má stát národními kulturními památkami

Foto: Lenka Štveráková

Seznam zveřejněný v databázi vládních materiálů zahrnuje také zámek Plumlov na Prostějovsku.

Reklama

31. 10. 2022 12:24

Ministerstvo kultury navrhne vládě prohlásit za národní kulturní památky (NKP) osm nemovitých objektů, převážně bývalých šlechtických sídel. Soubor doplňují tři kláštery.

Článek

Klášter augustiniánů v Brně ministerstvo na seznam zařadilo nejen kvůli jeho architektonické a uměleckohistorické hodnotě, ale i proto, že tam působil Gregor Johann Mendel, přírodovědec a světoznámý objevitel teorie dědičnosti, od jehož narození letos uplynulo 200 let.

Seznam, který je zveřejněn v databázi vládních materiálů, zahrnuje také bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, zámky Jezeří na Mostecku, Moravský Krumlov na Znojemsku, Rosice na Brněnsku, Plumlov na Prostějovsku a Hrad Veveří v Brně.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více. Návrhy na NKP musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo ministerstvo kultury, projednat vláda.

Naposledy vláda schválila soubor 11 NKP letos v lednu, od července se jejím rozhodnutím památkami s nejvyšší ochranou státu stal soubor Broumovská skupina kostelů v Královéhradeckém kraji. Jejich autory jsou významní barokní stavitelé Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 národních kulturních památek. Jsou mezi nimi památky od nejstarších, k nimž patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice, přes památky středověké, jsou jsou Karlův most, Anežský klášter, hrad Pernštejn či soubor gotických soch z období krásného slohu, a novověké (vila Tugendhat v Brně) až po památky z konce 20. století. mezi nimiž je třeba hotel a televizní vysílač na Ještědu u Liberce nebo čistírna odpadních vod v Praze Bubenči. Většina národních kulturních památek jsou nemovitosti, movitých je jen 26. Vedle korunovačních klenotů a ostatkové skříně sv. Maura k nim patří třeba železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela.

Do konce letošního roku ministerstvo kultury navrhne vládě prohlásit klášter augustiniánů v Pivoni na Domažlicku, přestavěný na zámek. Založen byl kolem poloviny 13. století a existoval až do zrušení císařem Josefem II. v roce 1787. Areál zámku Jezeří na Mostecku je původem středověký hrad přestavěný na renesanční a později barokní zámek. Zámek stojí necelých 500 metrů od hrany lomu na hnědé uhlí a stal se známým symbolem snah o zastavení postupující devastace krajiny.

Klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem byl založen roku 1333 v místech původního románského kostelíka. Hrad Veveří je jedním z nejrozsáhlejších hradních areálů v Česku, v pramenech je připomínán roku 1213. Podle ministerstva jde o vzácný doklad vývoje hradní architektury ve středoevropském prostředí z období románského a gotického, s úpravami a dostavbami z období renesance, baroka, klasicismu a historizujících slohů.

Zámek Moravský Krumlov byl postaven na místě raně gotického hradu doloženého již roku 1289. Patří k nejvýznamnějším renesančním zámeckým areálům na Moravě. Zámek Rosice stojí na základech středověkého hradu a zámek Plumlov byl na přelomu 13. a 14. století založen jako hrad na opevněném skalnatém návrší.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované