Hlavní obsah

Vinohradské divadlo nastudovalo hru Je třeba zabít Sekala

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

8. 4. 2022 6:48

Divadlo na Vinohradech dnes večer uvede premiéru inscenace Je třeba zabít Sekala. Příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem, je známý především z úspěšného českého filmu Vladimíra Michálka.

Článek

Na divadle se ale nehraje poprvé, pro divadelní prkna text adaptoval režisér a dramatik Martin Františák. Na Vinohradech dnes hru uvedou také v jeho adaptaci a v režii Pavla Kheka.

Jiří Křižan napsal příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem, jako filmový scénář. Vladimír Michálek podle něj natočil film, který získal deset Českých lvů.

Příběh se vrací do léta roku 1943 kdy do hanácké vsi přijíždí osamělý vyděděnec. Je jím Jura Baran, který pomáhal partyzánům, a teď se musí ukrýt před Němci. Ale i uvnitř vsi zuří válka. Sekal, který byl vychováván jako nemanželský, se mstí svým sousedům. Donáší Němcům a pomalu si bere grunt za gruntem a pantáty posílá do koncentráku. Rigidní řád majitelů gruntů se zvrátil proti nim. Rada starších se proto usnese, že je třeba zabít Sekala.

Chtějí pro tento úkol využít Barana, luterána, jehož jediným přítelem se stal katolický kněz Flóra. Hra Je třeba zabít Sekala vypovídá o vlivu totality na jedince i na společnost. Zároveň se v tomto syrovém českém westernu ukrývají zásadní otázky o povaze dobra a zla.

Ve vinohradské inscenaci hrají Marek Holý jako Sekal, Tomáš Dastlík jako Jura Baran a Daniel Bambas jako páter Flóra. V dalších rolích se představí Viktor Javořík, Eva Režnarová, Svatopluk Skopal, Pavel Rímský nebo Jaroslav Satoranský.

Reklama

Doporučované