Hlavní obsah

Všechny prostory obchodního domu Máj v Praze jsou zavřené. Začne rekonstrukce

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

16. 5. 2022 5:49

Ode dneška jsou uzavřené všechny prostory obchodního domu Máj na pražské Národní třídě. Přízemí a první patro obchodního domu byly nepřístupné od konce dubna, ode dneška není v provozu ani Tesco.

Článek

V červnu by měla začít celková rekonstrukce obchodního domu, který je kulturní památkou. Přestavba potrvá asi rok a půl a bude stát přes miliardu korun.

Rekonstrukce začne 50 let od zahájení stavby obchodního domu v roce 1972. Pro veřejnost by se měl Máj znovu otevřít na konci příštího roku. Vlastníkem Máje je developerská společnost Amádeus Real, kterou vlastní pražská rodina Klánů. Firma uvedla, že na návrhu přestavby Máje spolupracovala s původními autory, architekty Martinem Rajnišem a Johnem Eislerem. Projekt podle developera zohlednil podněty i dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus.

Dřívější plány na přestavbu Máje před dvěma lety kritizoval Klub Za starou Prahu. Tehdy uvedl, že navrhované úpravy by zásadně změnily tvar budovy a památku nepřípustně deformovaly. Developer nyní uvádí, že po dohodě s památkáři zachová vzhled budovy a obnoví například obnažené stropní podhledy v jednotlivých patrech.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou.

Reklama

Doporučované