Hlavní obsah

Dobrovolníci letos opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy

Foto: Čistá řeka Sázava

I letos budou dobrovolníci uklízet kolem řeky Sázavy.

Reklama

10. 1. 14:21

Sedmnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 8. do 10. dubna. Dobrovolníci se mohou registrovat na webu www.cistarekasazava.cz, podoba úklidové akce bude záviset na situaci s epidemií koronaviru.

Článek

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie, přesto se akce uskutečnila, i když v pozměněné podobě. „Původně třídenní hromadná uklízecí akce se proměnila na individuální a protáhla se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen v loňském roce tak okolí řeky Sázavy zbavili kolem 15 tun odpadků,“ informovala Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Dobrovolníci se i tentokrát na pomoc řece nemusí vydat jen během dubnového prodlouženého víkendu, uklízet břehy mohou po celý rok. „Sbírat odpadky kolem řeky mohou zájemci kdykoli, třeba až do konce vodácké sezony spojené se zamčením Sázavy na konci října,“ uvedla Bohunka Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví, která organizuje úklid osmdesátikilometrového úseku mezi Kácovem a Pikovicemi.

Během uplynulých 16 let se z břehů řeky sesbíralo kolem 400 tun odpadků a pomáhalo při tom 15.500 dobrovolníků. V posledních letech je ale odpadků spíše méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají. V prvních letech se řeka uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, nyní se čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované