Hlavní obsah

U Votic na Benešovsku se otevřela turistům nová kamenná vyhlídka

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

15. 6. 2022 12:45

Na vršku Na Hůrkách nad Voticemi na Benešovsku se otevřela pro turisty nová kamenná vyhlídka. Její součástí je expozice představující různé geologické procesy a horniny.

Článek

Návštěvník si vychutná výhled na město i na vzdálenější vrchy na Benešovsku a v Posázaví, děti ocení interaktivní prvky, informovala ČTK ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková.

Odpočinkové místo vzniklo na konci nově vysázené Aleje svobody. Jeho součástí je altán, v němž lze posedět u kamenného stolu a zahrát si deskové hry na připraveném herním plánu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i takzvaný hmatový chodník nebo podzemní telefon. Vzorky hornin je možné využít na lezení či sezení.

Expozice přibližuje hlavně významnou geologickou jednotku středočeský pluton, na jejímž okraji se Votice nacházejí. Jejím ústředním bodem je kruh vydlážděný horninami, další jsou kolem něj. Expozice nezapomíná ani na využití kamene pro stavební účely a kamenické výrobky. Záměr získal podporu z participativního rozpočtu Středočeského kraje a přispělo na ni i město a dobrovolníci.

Reklama

Doporučované