Hlavní obsah

V Rakovníku vzniká nová úpravna vody, hotová by měla být v květnu

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

31. 3. 18:43

V Rakovníku budují novou úpravnu vody, její technologie pomohou odstranit mangan a železo, vznikne tak voda pitná. Na vodovod se budou moci připojit další obce, které kvůli suchu nemají už dostatečné vlastní zdroje.

Článek

Stavba, která je investicí Vodohospodářského sdružení obcí Rakovnicka, by měla být hotová v květnu. Úpravna bude stát téměř 17 milionů korun bez DPH. Sdružení také nechává k úpravně připojit vrt u Lišanského potoka, což vyjde na pět milionů korun bez DPH. Dotací jeden milion korun projekt podpoří Středočeský kraj, protože pomáhá řešit problém nedostatku vody v regionu.

„Jde o projekt zařazený do Seznamu prioritních opatření ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody ve Středočeském kraji. Realizací nové úpravny vody Antonín a připojením tří vrtů Jímacího území Lišanského potoka bude zajištěna možnost pro rozšiřování skupinových vodovodů v regionu Rakovnicka,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí Jana Skopalíková (Piráti).

Nyní je vodovod v Rakovníku a okolí zásobovaný pitnou vodou z jímacího území Rakovnického potoka, jímací území Lišanského potoka je teď nevyužívané. Prameniště Rakovnického potoka je zdrojem pitné vody nejen pro Rakovník, ale také pro 21 obcí či osad rakovnického regionu napojených skupinovými vodovody.

V regionu klesají hladiny podzemních vod a lokální zdroje už nestačí, proto je třeba pitnou vodu dovážet cisternami z Rakovníka do místních lokálních vodojemů. Příčinou je především klimatická změna.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované