Hlavní obsah

Ve Slaném skončila první část obnovy prvorepublikového parku Benar

Foto: Nadace Partnerství / Lucie Mojžíšová

Ilustrační foto.

Reklama

11. 6. 2022 21:59

Ve Slaném skončila první část obnovy prvorepublikového parku Benar, který vznikl podle návrhu architekta Josefa Kumpána. Trvale otevřený bude od července, v sobotu byl přístupný v rámci Víkendu otevřených zahrad.

Článek

Náklady na úpravy dosud dosáhly téměř 30 milionů korun. Zastupitelé města budou rozhodovat o uvolnění několika milionů korun na další etapy, které budou zahrnovat například opravu akvaduktu, vybudování dětského hřiště nebo adventure golfu. Nahradí minigolf, který v parku v minulosti patřil mezi oblíbené prvky.

Obnova parku začala předloni. Spolupracovali na ní krajinářští architekti Kamila a Přemysl Krejčiříkovi, kteří se specializují na obnovu starých parků a zahrad. „Vždycky je pro nás důležité, kdo byl před námi a jak přemýšlel,“ uvedla Krejčiříková. Podle ní při přípravě nejdříve nebylo jasné, kdo byl autorem původní zahrady. Autora koncepce se podařilo zjistit až při následném bádání. „My jsme věděli, že ten park je pro Slaňáky srdcovou záležitostí, ale vůbec jsme netušili tu jeho historickou podobu, ten význam, který tady máme,“ doplnil starosta Martin Hrabánek (ODS).

Práce zkomplikovala rozsáhlejší potřeba odvodnění oproti původním předpokladům. Zbourána musela být také konstrukce dekorativního prvku kolem bazénu, protože neměla v pořádku statiku. Rozsáhlé úpravy se týkaly i zeleně. Návštěvníkům poslouží nové lavičky i zpevněné cesty. Nechybí ani vodní prvky včetně kašny. Obnovu původního bazénu neumožnily současné hygienické předpisy, symbolicky jej připomíná dlažba s vodotrysky.

Plánované zrestaurování akvaduktu vyjde zhruba na dva miliony korun, vybudování sportovního hřiště doplněné o prvky pro děti na jeden milion korun. Adventure golf bude v areálu na jiném místě, než býval minigolf, protože by podle starosty nezapadl do prvorepublikového konceptu. Cena bude záležet na jeho rozsahu.

Josef Kumpán (1885 až 1961) projektoval například i parky u lánského či zbraslavského zámku a Růžový sad na pražském Petříně. Je autorem téměř 1400 plánů zahrad, parků, sadů, hřbitovů a sportovišť. Město Slaný zanedbaný park i památkově chráněný zámeček získalo zadarmo od investora, jenž poblíž staví bytový dům. V zámečku by v budoucnu mohla být podle Hrabánka například restaurace, ale stále existuje více možností včetně jeho využití pro školku.

Reklama

Související témata:

Doporučované