Hlavní obsah

Regionální muzeum otevřelo výstavu vzácného Žateckého pokladu z 11. století

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

12. 1. 14:48

Regionální muzeum v Žatci dnes otevřelo pro veřejnost novou expozici s Žateckým pokladem. Soubor vzácných stříbrných a zlatých předmětů o váze téměř tři kilogramy poprvé představuje v kompletní podobě na stálé výstavě.

Článek

Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách. Zájemci mohou využít rezervační systém, přístup do pokladnice je omezený, informovala ČTK ředitelka muzea Radmila Holodňáková.

„Expozice je v relativně malém prostoru. Ve vstupní části se návštěvníci dozvědí všechno, co se nám podařilo o pokladu zjistit. Finále té expozice tvoří pokladnice, kde se návštěvník seznámí s hlavním exponátem, a to je Žatecký poklad, který je poprvé vystaven v úplnosti,“ řekla Holodňáková.

Poklad se našel v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí či dvou zlatých prstenů byl dosud vystaven pouze pětkrát a podle ředitelky nikdy v kompletní sestavě. V žateckém muzeu byla část pokladu představena dvakrát při mimořádných příležitostech. Naposledy ho viděli návštěvníci Pražského hradu v roce 2015.

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Předpokládá se, že vlastníkem pokladu, který byl do země uložen v roce 1012 nebo krátce poté, byl někdo z nejbližšího okolí českého knížete Jaromíra. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství.

Na přípravě expozice pracovali odborníci a pracovníci muzea dva roky. Vyšla na dva miliony korun a přispěl na ni zřizovatel muzea, město Žatec. Expozici doplňuje sedm videí, která ukazují výrobu šperků, odlévání hřiven či ražbu mincí. Návštěvníci si na místě mohou zakoupit suvenýry, třeba repliky mincí, čokoládové mince nebo pexeso na téma Žateckého pokladu.

Reklama

Doporučované