Hlavní obsah

V Mostě přepracovali koncept vánočních trhů, nahradí je zimní farmářské trhy

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

26. 11. 2021 18:22

Most upustil od pořádání vánočních trhů, vedení města je nahradilo zimními farmářskými trhy. Od pátku vláda nařídila kvůli šíření koronaviru uzavření adventních trhů, farmářské trhy jsou však povoleny.

Článek

Primátor Jan Paparega na stránkách města uvedl, že jde o hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu. Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková řekla, že farmářské trhy bez konzumace nejsou zakázané. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o obcházení nařízení a vedení Mostu samo musí posoudit, jestli je vhodné tak bojovat s epidemií covidu-19.

Paparega srovnal venkovní trhy s obchodními centry, kde se podle jeho slov tísní několik set lidí v uzavřeném prostoru. „Každý, kdo má svých pět pohromadě, přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ řekl primátor.

„Nevím, pan primátor Mostu si sám musí obhájit, jestli je tohle ta správná cesta, jak bojovat s epidemií covidu-19,“ uvedl odpoledne ministr Vojtěch. Nemocnice v Ústeckém kraji jsou stejně jako jinde přetížené nakaženými pacienty, a týká se to podle něj i nemocnice v Mostě. „Sám si musí obhájit, jestli je dobrým přístupem obcházet pravidla,“ dodal.

Trhovci si teprve ve čtvrtek převzali od města klíče od stánků a za nemalé peníze podle Paparegy nakoupili zboží určené k prodeji na adventních trzích. „Ani na chvíli si nepřipouštěli, že by ‚vrchnost z Prahy‘ mohla vydat rozhodnutí, kterým se pokusí ukrást lidem už druhý rok nejkrásnější svátky v roce,“ stojí na webu města.

Hygiena žádný zásah neplánuje. „Jsou zakázány trhy s přímou konzumací alkoholu, jídla a jde o to, aby lidé nestáli v kroužku vedle sebe a nepopíjeli a nejedli bez respirátorů,“ uvedla Šimůnková. Pokud půjde o formu farmářských trhů bez konzumace, nejde podle ní o něco zakázaného.

V Ústí nad Labem dnes adventní trhy ještě fungují, zjistil na místě fotoreportér ČTK. Trhy se uzavřou úderem 18:00.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované