Hlavní obsah

Kompletní přehled všech platných koronavirových opatření

Článek

Co je nejnovější?

Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dní s platností od půlnoci ze čtvrtka 25. na pátek 26. listopadu. Platit bude do 25. prosince do 23:59 hodin.

 • Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od 1. ledna 2022 zkrátí na 9 měsíců. Více čtěte ZDE.
 • Lidé očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den po kontaktu na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. Více ZDE.
 • Všichni Češi vracející se z JAR a dalších zemí v regionu budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace, schválila v pátek 26. listopadu vláda v demisi. Detaily o nové mutaci ZDE.

Od pátku 26. listopadu

 • Restaurace, bary, hospody nebo diskotéky musí zavřít ve 22 hodin.
 • Zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.
 • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích, v tzv. food courtech je možné koupit jídlo pouze s sebou.
 • Na hromadné akce (spolkové akce, oslavy, večírky či plesy) může maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.
 • Na kulturní nebo sportovní akce může maximálně 1000 lidí v režimu O-N.

Podrobněji čtěte zde:

 • Karanténa: Jak postupovat, když se nakazíte vy, kolega, či dítě. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky níže v článku.
 • Kompenzační bonus: Jaké jsou podmínky, jak se počítá, jaká je jeho výše, odkdy žádat a kdy přijdou peníze? Podívejte se na přehledný návod, jak ho získat a na co si dát pozor.

Co v článku naleznete?

 • Roušky a respirátory – kde je musíte nosit a jaké jsou výjimky.
 • Pravidla O-N – jak je to s testy, očkováním a prodělanou nemocí.
 • Placení testů - Kdo si musí testy platit a kolik testy stojí.
 • Školy - Jaká pravidla platí pro nový školní rok.
 • Obchody, služby a kultura – co je otevřené/zavřené a jaká jsou opatření.
 • Restaurace a hotely – co je otevřené/zavřené a kdo se může ubytovat v hotelu.
 • Sport – jaké jsou podmínky pro sportování.
 • Sociální a zdravotnická zařízení – návštěvy, účast při porodu, poskytování sociálních služeb.
 • Podmínky a testování ve firmách – jak je to s rouškami a testy.
 • Zahraniční cesty  pendleři, návrat do ČR, testování.
 • Úřady a jiné instituce – úřední hodiny a jak je to s propadlými doklady.

Roušky a respirátory

Od pondělí 25. října se vrátila povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech včetně pracovišť. Pokud je pracovník v kanceláři sám, ochranu mít nemusí. Jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na svém twitteru, respirátor není nutné mít ani v případech, kdy kolega sedí dále než 1,5 metru. Pokud nejsou dodrženy rozestupy 1,5 metru, respirátor je povinný.

Venku nejsou roušky a respirátory povinné.

Výjimky z nošení roušek a respirátorů – Roušky a respirátory nemusí nosit děti do dvou let (včetně), osoby s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami. Děti do 15 let mohou nosit místo respirátoru chirurgickou roušku.

O dalších výjimkách čtěte zde:

Pravidla O-N

Očkování nebo prodělaná Nemoc. Očkování je platné 14 dní po druhé dávce vakcíny, prodělaná nemoc platí 180 dní od pozitivního testu. Od 22. listopadu se už není možné prokazovat negativním antigenním či PCR testem v restauracích či službách.

Výjimku mají lidé se započatým či dokončeným očkováním, dále ti, které na test poslal lékař nebo hygiena a také lidé, kterým se očkování ze zdravotních důvodů nedoporučuje. Tito lidé mají testy dál hrazené zdravotními pojišťovnami.

Všechny certifikáty, které je nutné předložit, můžete mít buď v papírové podobě z certifikovaných míst, nebo si je stáhnout na portálu ocko.uzis.cz, nebo si je nahrát do aplikace Tečka.

Placení testů

Od 22. listopadu zdravotní pojišťovny dál lidem neproplácí antigenní testy. Plně očkovaní mají nárok na dva PCR testy měsíčně. Děti od 12 do 18 let, lidé se započatým očkováním a lidé s kontraindikací budou mít hrazeno pět PCR testů měsíčně.

Neočkování nad 18 let nemají testy hrazené pojišťovnou a musí si je platit. PCR test stojí okolo 800 korun, antigenní test zhruba 200 korun.

Školy

Plošné testování na školách bude pokračovat i po dalších dvou kolech naplánovaných na 22. listopadu a 29. listopadu 2021. Probíhat bude následně každé pondělí.

Učitelé, kteří nemají dokončené očkování, mají povinnost mít během výuky respirátor. Žáci a studenti mají povinnost nosit respirátor nebo chirurgickou roušku, když se nepodrobí preventivnímu testování nebo jinak neprokáží svojí bezinfekčnost.

Studenti vysokých škol musí mít při výuce, které se účastní více než 50 lidí najednou, nasazené respirátory.

Od 22. listopadu se už studenti na vysokoškolských kolejích nesmějí testovat samotesty. Musí se jednou týdně prokázat testem z laboratoře (PCR nebo antigenním testem).

Obchody, služby a kultura

Otevřené obchody – Otevřeny mohou mít všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně (jeden člověk na 10 m2). V nákupních centrech platí od 26. listopadu zákaz konzumace potravin, v takzvaných ‚food courtech‘ bude možné koupit jídlo pouze s sebou.

Vánoční trhy – Vláda je s účinností od 26. listopadu zakázala. Výjimku má prodej vánočních stromků a kaprů. Celoroční trhy mohou zůstat i nadále v provozu.

Služby – Pro vstup do všech provozoven (a některých kulturních zařízení) je nutné splnit jedno z pravidel O-N (Očkování, prodělaná Nemoc).

Kulturní a sportovní akce – Od 22. listopadu je možné se prokázat jen dokončeným očkováním či prodělanou nemocí. PCR testy mohou organizátoři uznat jen osobám do 18 let a lidem s kontraindikací k očkování. Od 26. listopadu je maximální kapacita 1000 diváků.

Wellness, bazény – Jsou otevřené služby typu wellness, sauny nebo solné jeskyně. Bazény a koupaliště mají otevřenou stoprocentní kapacitu, nutný je pouze rozestup 1,5 metru.

Fitness centra – Je možný jejich provoz, roušky nejsou povinné. Lidé musí dodržovat rozestupy dva metry, šatny jsou otevřené v běžném režimu.

Konference, kongresy – Platí stejné podmínky jako při kulturních nebo sportovních akcích.

Zoologické a botanické zahrady – Mohou mít otevřené vnitřní i venkovní prostory, povolena je stoprocentní kapacita. Musí být dodržovány rozestupy 1,5 metru.

Občerstvení – Na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou, je povolena také konzumace v hledišti (například v kinech).

Společenské akce – Maximální počet lidí na různých spolkových a společenských akcích, oslavách a podobně se od 26. listopadu snížil z 1000 na 100 lidí.

Muzea, galerie, památky – Je povolena 100% kapacita za předpokladu splnění podmínek O-N. Nutné jsou jen rozestupy 1,5 metru.

Knihovny mohou otevřít, přítomen ale může být jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních.

Restaurace a hotely

Restaurace, hospody, bary, diskotéky, kluby, kavárny a casina mohou mít otevřené venkovní i vnitřní prostory. U stolu může sedět šest lidí, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Rozestupy mezi jednotlivými stoly musí být minimálně 1,5 metru. Uvnitř nemůže být více lidí, než kolik je míst k sezení.

Od 26. listopadu musí být restaurace, bary, hudební a taneční kluby, kasina, herny a podobné podniky zavřené v čase od 22 hodin do 4:59.

Povinné zůstávají také respirátory (kromě doby konzumace). Restaurace musí podle vládního nařízení kontrolovat splnění jedné z podmínek O-N zákazníka. Bez prokázání této skutečnosti nesmí být zákazníkovi poskytnuta služba v případě restaurací nesmí být obsloužen. Výjimka platí pro děti mladší 12 let. Nařízení se nevztahuje na poskytování jídel s sebou.

Hotely a ostatní ubytovací zařízení jsou otevřeny. Pro ubytování platí pravidla O-N. Když pojede neočkovaný na služební cestu, bude potřebovat PCR test.

Sport

Profesionální sport – Je povolen. Sportovci i realizační týmy ale musí být pravidelně testováni.

Amatérský sport – Na venkovní ploše může sportovat až 50 lidí najednou. Uvnitř může být až 50 lidí najednou, otevřené jsou také šatny a sprchy. I pro amatérské sportování je povinné očkování či prodělaná nemoc. Od 22. listopadu je možné uznávat PCR testy jen u osob mladších 18 let, mladších 18 let, s kontraindikací proti očkování (zaznamenané v ISIN) a u rozočkovaných osob. PCR testy nesmí být starší 72 hodin.

Organizátor amatérské sportovní přípravy musí uchovat kontaktní údaje účastníka (ideálně telefonní číslo) po dobu 30 dnů.

Sociální a zdravotnická zařízení

Návštěvy v nemocnicích, v zařízení následné a dlouhodobé péče a v sociálních zařízeních – Pro návštěvu platí pravidla O-N-T (Očkování, prodělaná Nemoc, negativní Test). Antigenní test má platnost 24 hodin, PCR test pak 72 hodin od odběru. Po celou dobu návštěvy je nutné mít respirátor (děti mohou mít chirurgickou roušku). Od 22. listopadu se není možné prokázat samotestem, ale pouze testem z odběrového místa.

Každých 7 dní se od 15. listopadu musí zaměstnanci v lůžkové péči otestovat.

Návštěvy ve vězeních – Jsou povoleny osobám, které jsou očkované nebo prodělali nemoc covid-19, předložit lze také negativní PCR test (starý nejvýše 72 hodin).

Podmínky a testování ve firmách

Neočkovaní zaměstnanci musí od 9. července po návratu ze zahraničí – z jakékoli země – na test. Pokud přicestují z destinace, kde je riziko nákazy nízké či střední (země v zelené a oranžové barvě), platí pro ně povinnost nechat se otestovat do pěti dní od příjezdu, ale mohou na pracoviště docházet, nemine je však povinnost nošení respirátoru minimálně třídy FFP2. V případě návratu ze země s vysokým rizikem nákazy nebudou moci být zaměstnanci vpuštěni na pracoviště bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli.

Od 22. listopadu se zaměstnanci musí prokázat očkováním, prodělanou nemocí či negativním testem. Zůstává možnost podstoupit samotest pod dohledem před vstupem na pracoviště. Testování bude probíhat každé pondělí, první se musí uskutečnit nejpozději 29. listopadu.

Stravování – Závodní stravování je povoleno. Provozovatel nesmí do vnitřních stravovacích prostor připustit více lidí, než je míst k sezení. U jednoho stolu mohou být maximálně čtyři strávníci, mezi stoly musí být rozestupy 1,5 metru. U dlouhého stolu může sedět více lidí, ale ve čtyřčlenných skupinkách, mezi kterými jsou dvoumetrové rozestupy.

Zahraniční cesty

Mapa cestovatele – Na stránkách Ministerstva zahraničí najdete přehled zemí s podmínkami, které musíte před vstupem splnit. Na tomto místě lze zjistit i nutnost povinné karantény či absolvování testu. U každé země se také dozvíte, jestli je v ní nízké, střední, vysoké nebo velmi vysoké riziko nákazy.

Kontrolu očkování nebo testu obnovilo Chorvatsko.

Vstup do ČR – Bez jakýchkoliv podmínek je možné cestovat jen do zemí s nízkým rizikem nákazy. Pokud jste v posledních 14 dnech pobývali minimálně 12 hodin v zemi se středním, vysokým nebo velmi vysokým rizikem nákazy, musíte splnit několik pravidel. Před vstupem do ČR je nutné vždy vyplnit příjezdový formulář. V případě příjezdu ze země se středním (oranžová) nebo vysokým (červená) rizikem nákazy se test vyžaduje pouze v případě, že osoba do Česka přicestovala hromadnou dopravou. U zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená) jsou nutné dva testy. Jeden je nutné předložit při příjezdu (antigenní nebo PCR), druhý PCR od 5. do 14. dne od příjezdu. Detailní informace najdete zde.

Plně očkovaným Čechům se od 9. července usnadní návrat ze zahraničí:

Na lidi, kteří cestují do zahraničí, čeká řada podmínek. Pro všechny cestovatele platí povinnost mít při návratu do Česka vyplněný příjezdový formulář, vyžadují ho i některé země při příjezdu na dovolenou.

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? To naleznete v přehledu níže.

Pendleři – Podmínky pro Čechy pracující v zahraničí se dynamicky mění. Většina sousedů vyžaduje negativní antigenní či PCR test. Podrobné informace, včetně těch od jednotlivých spolkových zemí Německa, které s Českem sousedí, najdete zde.

Úřady a jiné instituce

Úřední hodiny – Fungují normálně a bez omezení.

Osobní kontakt – Úřady upřednostňují písemný, elektronický nebo telefonní kontakt před osobním, a to kvůli snížení rizika nákazy. Možnost osobního kontaktu je ale zachována. Ve vnitřních prostorách úřadů platí povinnost nosit chirurgickou roušku či respirátor.

Propadlé doklady – Po celé Evropské unii se do konce června automaticky prodlužovala platnost technické kontroly vozidla o deset měsíců od konce její původní platnosti. Opatření se týká i řidičských průkazů. Jestli se vás opatření týkalo, čtěte zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované