Článek
Vidina společné kandidátky SOCDEM se Stačilo! vyburcovala několik sociálních demokratů k protestu u Lidového domu. Odpůrci dohody se sešli na nádvoří sídla sociálních demokratů v Praze v pátek odpoledne, a to přímo pod okny šéfky strany Jany Maláčové. Na akci ale dorazil místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek, který je také u jednání s komunisty. Protest se strhnul ve vzájemné přeřvávání, došlo skoro i k potyčce.
Akci s názvem „Hrdě proti Stačilo! aneb Nechceme Fierlinger party“ iniciovali hlavně mladí sociální demokraté. Odkazují na československého premiéra Zdeňka Fierlingera, který v roce 1948 inicioval konec sociální demokracie a její přesun do KSČ.

Protest proti spojení SOCDEM s komunisty.
Hned na začátku shromáždění po 16. hodině se na prostranství na nádvoří Lidového domu strhla roztržka o pozornost novinářů. V jednu chvíli hlasitě promlouval současný místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek, který chtěl novinářům představit programové body, na nichž se strana domluvila se Stačilo!.
Podle něj se obě uskupení domluvila na hlavních bodech programu. „Jsme už de facto dohodnutí,“ oznámil Zaorálek. Prioritou podle něj bude každoroční navyšování minimální mzdy o 3000 korun, nastavení horní hranice odchodu do důchodu na 65 let, ale také zavedení třináctého důchodu či prosazení obecného referenda.
Jeho slova ale s megafonem přerušili pořadatelé protestní akce. „Toto není shromáždění Lubomíra Zaorálka, on už toho za třicet let napovídal dost,“ uvedl Jiří Sedlář, jeden z pořadatelů akce a bývalý člen Mladých sociálních demokratů.
Na Zaorálka pak z řad odpůrců mířila i zvolání jako „hanba“ nebo „jděte do pr**le, bolševici“. „Stačilo! není demokratická strana ani levice,“ dodávali demonstranti.
Několik minut pak probíhal boj o pozornost, kdy se navzájem obě strany překřikovaly. Za protestující promluvil v úvodu bývalý předseda SOCDEM Michal Šmarda, který se mimo jiné omluvil za to, že stranu svým neúspěšným vedením a kampaní před eurovolbami dostal na pokraj existence a odešli jí skoro všichni voliči.
Na akci dorazil i bývalý ministr průmyslu Milan Urban, který novinářům sdělil, že pokud k dohodě se Stačilo! opravdu dojde, nejspíše odejde ze strany. „Chci Zaorálka a Maláčovou vyzvat, aby to nedělali. Není to záchrana levice, ale dvou lidí. A mně je to líto. Když čtu, že chce někdo vystoupit z EU, ježí se mi chlupy na rukou,“ popsal s odkazem na plán, který razí komunisté.
Sedlář se Zaorálkem také promluvil. „Doufám, že ještě zabojujete, abyste se s nacionalistickým slepencem nespojovali,“ řekl místopředsedovi strany a předal mu rakvičku se šlehačkou. Zaorálek mu odvětil, že není moc na sladké.

SOCDEM – protest.
„Takto se chová sociální demokrat, který se zasadil o vstup do EU a NATO? Otáčí své názory jen proto, aby si zachoval místo,“ útočil na Zaorálka jeden z organizátorů s megafonem. Jeden ze zastánců spojení se Stačilo! mu pak vzal megafon.
Bývalý šéfporadce SOCDEM na Zaorálka: Jsi obyčejná Zemanova loutka
Mimo proslovy protestujících se kousek bokem odehrávala ještě jedna zajímavá debata. Do Zaorálka se pustil někdejší poradce premiéra Bohuslava Sobotky i dalších bývalých sociálnědemokratických předsedů a šéfů vlád Oto Novotný. „Jsi obyčejný lhář, novinářům jste ani nebyli schopni přiznat, že jednáte i s ANO, “ vytkl mu. Poté, co Maláčová před několika měsíci poprvé odpískala vyjednávání s hnutím Stačilo!, informovaly na jaře Seznam Zprávy, že plánuje „upíchnout“ některé své členy na kandidátky hnutí ANO.
Novotný pak pokračoval v ostré rozpravě se Zaorálkem, ve které narážel i na roli exprezidenta Miloše Zemana v současné dohodě se Stačilo!. „Jen se necháš vést Zemanem a Babišem, protože tohle je Zemanovo dílo. Ty jsi obyčejná zemanovská marioneta,“ řekl Zaorálkovi. Ten jen reagoval slovy, jestli si nedělá legraci.
Většina demonstrujících byli jinak spíš mladí lidé, mimo jiné i z dalších malých levicových uskupení, jako je třeba Volt.

Někdejší poradce premiéra Bohuslava Sobotky promlouvá k Zaorálkovi.
Šéfka SOCDEM Jana Maláčová, která dohodu s komunisty a antisystémovými stranami pod značkou Stačilo! prosazuje, u části své strany narazila už dříve. Na protest v minulých týdnech stranu opustilo už i několik výrazných tváří. V červnu odešel například populární pardubický hejtman Martin Netolický. A jak popsaly Seznam Zprávy, dohodu začali nedávno bojkotovat i straníci v regionech. V některých neplánují nikoho ze svých lidí do sněmovních voleb nasadit.
Snahu o spojenectví s hnutím, v němž figurují komunisté, hájí předsedkyně s místopředsedou SOCDEM Lubomírem Zaorálkem jako racionální volbu ve chvíli změny mezinárodní situace, kdy se státy NATO zavázaly k výdajům na obranu ve výši pěti procent. Argumentuje ale i potřebou levicové síly v příští Sněmovně.
Finální jednání Maláčové s šéfkou komunistů Kateřinou Konečnou a lídrem hnutí Stačilo! Danielem Sterzikem o účasti některých sociálních demokratů na kandidátkách Stačilo! má pokračovat v příštích dnech. Zaorálek však na pátečním protestu uvedl, že k dohodě už prakticky došlo. Maláčová usiluje o místo jedničky v Praze, Lubomír Zaorálek by chtěl být dvojkou na kandidátce Stačilo! v Moravskoslezském kraji.
O možné spolupráci jednala Maláčová se Sterzikem a Konečnou už v zimě, tehdy se však strany nedomluvily.