Hlavní obsah

Orbánovi lidé přemýšlejí o odchodu z Maďarska. Konec jejich éry je blízko

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Viktor Orbán na oslavě narozenin Miloše Zemana.

Maďarský server Vsquare napsal, že se premiérova dcera Ráhel a její manžel István Tiborcz přestěhovali do New Yorku. Na možnou porážku Viktora Orbána ve volbách se podle zdrojů webu připravují i ti, kteří pro něj pracovali.

Článek

Maďarsko možná příští rok čeká velký politický otřes. Pravděpodobně v dubnu se uskuteční parlamentní volby a premiéru Viktoru Orbánovi hrozí po šestnácti letech odchod od moci.

Průzkumy zatím naznačují, že jeho Fidesz popáté v řadě nezvítězí. Ten poslední, zveřejněný 11. července serverem 24.hu, připsal opoziční straně TISZA Pétera Magyara 43 procent hlasů, Orbánově straně jen 33 procent. Čtvrtina voličů je podle této sondáže nerozhodnutá.

Maďarská ekonomika prochází stagnací a Orbán se některými opatřeními pokouší naklonit si před volbami veřejnost. Například návrhem na poskytováním zvýhodněných úvěrů na nákup domů a bytů.

Nezávislý maďarský zpravodajský web Vsquare nicméně informoval o začátku jakýchsi příprav lidí z Orbánovy blízkosti na zásadní změnu.

Premiérova dcera Ráhel a její manžel István Tiborcz se odstěhovali do New Yorku. Podle zdrojů webu si chystají „únikovou strategii“ rovněž ti, kteří pro předsedu vlády pracovali ve výzkumných centrech a vlivových organizacích. Například pracovníci vládou dotovaného Dunajského institutu nebo Kolegia Matyáše Korvína.

Odhad růstu ekonomiky pro letošní rok

Polsko - 3,3 %

Česká republika - 1,9 %

Slovensko - 1,5 %

Maďarsko - 0,8 %

zdroj: Evropská komise, Economist

Viktor Orbán během let své nepřetržité vlády vybudoval klientelistický systém, kdy státní zakázky mířily k firmám a lidem, kteří ho podporovali. Jeho rodinní příslušníci zbohatli: otec Győző má většinový podíl v těžební společnosti Dolomit Ltd. a jeho firma dodává stavební materiál na projekty financované státem. Finančně se Orbánovi seniorovi v podnikání daří mnohem více než ostatním konkurentům v oboru.

Premiérova zetě Istvána Tiborcze nedávno natočili návštěvníci španělského letoviska Marbella, jak se prohání ulicemi ve Ferrari za 600 tisíc eur. I jeho IT firma Elios Innovatív získává státní zakázky.

„Maďarsko stále má i úspěšné podnikatele a byznysmeny, kteří nemají vazby na vládu. Ale vidíme jasný trend - hlavně v průmyslu a stavebnictví jsou ve státních zakázkách preferováni ti, kteří jsou blízcí premiérovi,“ řekl před časem autorovi tohoto textu investigativní reportér Andreas Pethö z webu Direkt36.hu.

„Režim používá moc k cíleným odměnám i trestům a díky tomu vytvořil novou vrstvu loajálních oligarchů, s jejichž pomocí hromadí bohatství,“ přiblížil pak nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy maďarský sociolog a ekonom Bálint Madlovics.

A dodal, že pro Orbána by porážka ve volbách mohla mít vážnější následky než jen ztrátu moci. „Možná by uvažoval o útěku. Má blízké vazby na Moskvu, kam už ostatně uteklo několik postsovětských autokratů. Ale to vše jsou zatím spekulace,“ dodal.

Bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga ve vysílání Českého rozhlasu Plus řekl, že očekává od Orbána spíše nepředání moci za žádnou cenu než útěk do zahraničí. „Evidentně byly takové trestné činy, že si nedovedu představit, že by Orbán a ostatní jen tak předali někomu moc,“ uvedl diplomat.

Viktor Orbán se profiluje především jako konzervativec, odpůrce LGBT lidí a migrace. Kritizuje Evropskou unii za to, že podle něj omezuje suverenitu členských zemí a ze všech členských zemí je největším kritikem Ukrajiny.

Opoziční lídr Péter Magyar premiéra napadá za příliš proruskou politiku, ale ani on – stejně jako Orbán – neschvaluje dodávky zbraní a munice Kyjevu. „Ukrajina není v Maďarsku oblíbená a Magyar se tomuto tématu snaží před volbami spíše vyhýbat,“ uvedl pro Seznam Zprávy bývalý analytik kanceláře maďarského premiéra z doby před rokem 2010 Gábor Györi.

Související témata:

Doporučované