Hlavní obsah

Reaktor v elektrárně Dukovany by měla řídit první žena

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Jaderná elektrárna Dukovany.

Reklama

29. 12. 2021 13:34

Operátorkou blokové dozorny v Jaderné elektrárně Dukovany by se do dvou let měla stát první žena. Na tuto zatím ryze mužskou práci se ve výcvikovém středisku v Brně začala připravovat Zuzana Fraňová.

Článek

Rozšiřuje se tak počet odborných profesí, které v elektrárně budou zastávat ženy, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Dukovanská elektrárna je v provozu 36 let, její čtyři bloky řídí 102 operátorů.

„Poprvé v historii tak místo operátora sekundárního a časem možná i primárního okruhu zastane žena,“ řekl Bezděk. Operátorku blokové dozorny podle něj zatím nemá ani Jaderná elektrárna Temelín. „Je to další obor, který se ženy snaží dobýt,“ podotkl mluvčí. V jaderných elektrárnách pro ně podle firmy ČEZ neexistují žádná omezení s výjimkou vstupu těhotných a kojících žen do míst, kde by se potenciálně mohly dostat do kontaktu s ionizujícím zářením.

Operátoři řídí elektrárnu z blokové dozorny, v níž se sbíhají informace o teplotách, tlacích a dalších parametrech zařízení, podle zadání také startují nebo odstavují turbíny či reaktor. Ovládat musí i bezpečnostní systémy a postupy. Pravidelně podstupují odborné zkoušky a psychotesty.

Zuzana Fraňová vystudovala Vysoké učení technické v Brně. V elektrárně už strávila tři týdny. „Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují, než je jaderná elektrárna,“ uvedla.

Dvouleté studium ve výcvikovém středisku v Brně je podle mluvčího elektrárny pro budoucí operátory povinné a musí být zakončené i státní zkouškou.

Zaměstnanců má elektrárna Dukovany v součtu okolo 1400. Další služby zajišťují dodavatelské firmy, které se starají o stravování, úklid nebo ostrahu areálu. Počet žen zaměstnaných přímo v elektrárně podle firmy ČEZ roste několik let po sobě, aktuálně jich tam pracuje 134. Jsou například na pozicích jaderných fyziček, stavebních inženýrek a laborantek. „Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů, jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru udržitelného rozvoje skupiny ČEZ.

Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři výrobní bloky, které byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Vloni dodaly Dukovany do sítě 14,3 terawatthodin (TWh) elektřiny, letošní výroba už převýšila 14,7 TWh. Elektrárny Temelín a Dukovany pokrývají v součtu dvě pětiny spotřeby elektřiny v Česku.

Reklama

Doporučované