Hlavní obsah

Jako staří Egypťané. Vědci vyplouvají na víc než tisíc kilometrů dlouhou trať. Udrží je rákosová loď ?

Loď ABORA IV. (Video: Petr Juna, AP)

 

Reklama

3. 8. 2019 12:56

Z Černého moře do Egejského se rozhodl vydat mezinárodní tým vědců a dobrodruhů. Jejich úkolem je zjistit, jestli se starověcí Egypťané mohli plavit u pobřeží Bulharska.

Článek

Žádné moderní technologie ani při stavbě, ani při plavbě. Jediné moderní zařízení na palubě bude to, které expedici zachrání v případě neúspěchu. Tým složený z vědců a dobrodruhů z celého světa si dal za úkol zjistit, jestli starověcí Egypťané skutečně mohli plout vodami Černého moře a získávat tam suroviny, které jim jejich země nemohla poskytnout. Jako například železo, které mělo zásadní roli při stavbě pyramid.

Plavba v rámci projektu nazvaného ABORA IV začíná v malém bulharském přístavním městě Beloslav a povede přes Bospor, Dardanely a Egejské moře na Krétu. Více než 1300 kilometrů dlouhou cestu provede skupina na 14 metrů dlouhé a 13 tun těžké replice egyptské lodi. Tu začali nadšenci stavět na začátku letošního roku a v současné době je na vodě v Beloslavu, aby se nasákla.

Nejde o první misi pod jménem ABORA. Poslední byla v roce 2007, kdy se v rámci podobného projektu snažili dobrodruzi dokázat, že jde na podobném plavidle doplout z New Yorku na jih Španělska. Série extrémně silných větrů však poškodila konstrukci lodi a výzkumníci museli být zachráněni. Podle dobrovolníka Marka Palese to však bude tentokrát jiné. „Jsem si stoprocentně jistý, že tahle loď se nikdy nepotopí,“ uvedl Pales pro AFP.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované