Hlavní obsah

Roušky znovu nastupují. Kam bez nich nesmíte?

Foto: shutterstock, Shutterstock.com

Míst, kde se roušky opět nosí, přibývá. Jedná se o Prahu, Moravskoslezský kraj, Větrný Jeníkov, Jihlavu nebo Telč (ilustrační foto).

Reklama

18. 7. 2020 6:30

Zhoršující se epidemiologická situace, kdy začala nákaza pronikat mezi rizikové skupiny, přiměla hygieniky, aby znovu nařídili nošení roušek v celém Moravskoslezském kraji. Projděte si přehled, kde se roušky teď nosí.

Článek

Od 1. července skončila lidem povinnost nosit roušky v obchodech či městské hromadné dopravě. Některé výjimky ale nadále platí. Například v pražském metru. Kde se roušky musí stále nosit a kde je naopak můžete nechat doma? Seznam Zprávy přináší přehled.

Na některých místech za určitých podmínek stále platí nošení roušek. Celoplošně se jedná pouze o zdravotnická zařízení, kde je rouška za určitých podmínek stále povinná. A to především pro návštěvníky. Jedná se například o domovy pro seniory či domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Samotní pacienti roušku mít nemusí a zaměstnanci pouze tehdy, pokud poruší vzdálenost 1,5 metru.

Dále jsou pravidla pro nošení roušek v jednotlivých oblastech upravena podle aktuální epidemiologické situace. Speciální pravidla tak nyní platí v Praze, Moravskoslezském kraji, ve Větrném Jeníkově, Jihlavě a Telči a na Kutnohorsku.

Praha

Oblastí, která má speciální pravidla na nošení roušek, je hlavní město Praha. V hlavním městě je souhrnný počet nemocných nejvyšší. Povinné nošení roušek tak stále platí v metru a jeho prostorách. V jiných dopravních prostředcích roušky povinné nejsou, jejich nošení je však stále doporučeno.

Důvodem je především obava o zdraví cestujících, kteří by v dopravních prostředcích mimo metro, jako jsou tramvaje či autobusy, mohli při vyšších letních teplotách zkolabovat, pokud by používali ochranu úst. V metru je dostatečná funkční vzduchotechnika, která podle Hygienické stanice hlavního města Prahy používání roušek umožňuje.

Roušku by v Praze člověk měl nasadit i při akcích nad 100 lidí, pokud se pořádají uvnitř a není zde dodržen rozestup alespoň 1,5 metru. To znamená například i v divadle nebo v kině, pokud je v hledišti více než 100 lidí a diváci nemají mezi sebou dostatečnou vzdálenost. To samozřejmě neplatí pro členy domácnosti. Stejně tak pro děti do dvou let či osoby s poruchou intelektu.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji platí přísnější opatření než na zbytku území právě z toho důvodu, že se jedná o oblast, kde se počet nakažených stále zvyšuje.

Od pátku zde platí stejná pravidla jako původně pouze na Karvinsku a Frýdecko-Místku. V celém Moravskoslezském kraji je povinné nosit roušku v MHD a ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště.

Povinná rouška platí i pro všechna motorová vozidla i taxi, výjimku mají auta se členy jedné domácnosti. Stejně tak je nutné roušku mít při všech veřejných akcích, které jsou teď v kraji povoleny pouze do 100 lidí. Na Twitteru to v pátek uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bylo toto opatření zavedeno již od 29. 6. 2020. V pátek 17. 7. 2020 hygienická stanice v Moravskoslezském kraji rozhodla, že se opatření bude vztahovat vzhledem k situaci i na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem je šíření viru i mimo tyto postižené oblasti.

Větrný Jeníkov

Zde je opatření nošení roušek jedno z nejpřísnějších právě kvůli tomu, že byl zaznamenán vyšší výskyt nemocných covid-19 a jedná se tak o ohnisko nákazy. Lidé, kteří se nachází v obci, musí nosit roušky, pokud se pohybují na veřejných místech mimo domov. Stejně tak ji musí mít, pokud se chtějí přepravit autobusem.

Jihlava a Telč

Další oblastí, kde se roušky opět vrátily na scénu právě kvůli zhoršující se epidemiologické situaci, je Jihlava, Telč a všechny obce, pro které vykonávají rozšířenou působnost.

Zde je povinné roušku nosit od 14. 7. 2020 v městské hromadné dopravě, v motorových vozidlech, pokud nejde o členy jedné domácnosti a pokud dotyčný nejede sám, dále pak v provozovnách činností epidemiologicky závažných, kam patří kadeřnictví, manikúra či pedikúra. Stejně jako v Moravskoslezském kraji se tato povinnost netýká stravovacích služeb.

Dále se pak roušky musí nosit v maloobchodních prodejnách a v nákupních centrech větších než 5 000 m2. Povinnost platí i ve všech zdravotních zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb. Sem patří například návštěva doktora, nemocnice či domova pro seniory. Dále pak na všech veřejných akcích konaných uvnitř i venku a nakonec i v případě míst, kde jsou osoby v bližším kontaktu než 1,5 metru mimo domov.

Kutnohorsko

Kutnohorsko bylo jedním z ohnisek viru, a tak zde také platilo nošení roušek ve vnitřních prostorech. Situace se ale zlepšila a od pátku se toto opatření zrušilo. Roušky tak obyvatelé Kutnohorska nemusí nadále nosit. Stále však zůstávají povinné v ambulancích.

Horní Rakousy

Oblast, která sice nepatří do České republiky, ale sousedí s často navštěvovaným Jihočeským krajem, je spolková země Horní Rakousy v Rakousku. Pokud tam vyrazíte na výlet z jižních Čech, měli byste vědět, že i tam budete roušku potřebovat. Je tam od 9. 7. 2020 nově povinnost nosit roušku ve všech vnitřních prostorách a všech veřejných venkovních prostranstvích, kde není možné dodržet odstup alespoň jeden metr.

V celém Rakousku pak platí nošení roušek v hromadných dopravních prostředcích, v taxi, v lékárnách a při akcích v uzavřeném prostoru. V Korutanech však platí ještě přísnější pravidla.

Polsko

Pokud se hodláte vydat na víkend do Polska, je nutné dodržovat nošení roušek ve vnitřních prostorách budov a v dopravních prostředcích. Roušku tak budete potřebovat i na veřejných prostranstvích, kde není možné dodržet rozestupy dva metry.

Slovensko

Na Slovensku budete roušku stále potřebovat v obchodech a v restauracích. V restauraci si však roušku při konzumaci jídla můžete sundat.

Německo

V Německu je potřeba nasadit roušku v uzavřených veřejných prostorách a v MHD. Tato povinnost neplatí pro děti do šesti let a u osob, kde to ze zdravotních důvodů není možné.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované