Hlavní obsah

Rusko bude platit za selhání v Beslanu. Pamětník masakru dětí vzpomíná

Evropský soud pro lidská práva uložil Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur kompenzací za Beslan.

 

Reklama

13. 4. 2017 12:47

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uložil Rusku vyplatit zhruba tři miliony eur pozůstalým po obětech krvavého incidentu ve městě Beslan v ruské Severní Osetii na severu Kavkazu. Ve škole obsazené teroristy tehdy zahynulo 186 dětí.

Článek

Žalobci obvinili ruský stát, že nedostatečně chránil bezpečnost jejich příbuzných a že vyšetřování beslanské tragédie nebylo odpovídající. Mají za to, že operace ruských bezpečnostních složek nebyla správně připravená a že smrt některých obětí způsobilo neoprávněné použití síly.

Štrasburský soud souhlasil s tvrzením, že byla vážně porušena evropská konvence o ochraně lidských práv a základních svobod. Výhrady měl podle verdiktu jak k plánování a provedení policejní operace, tak i k vyšetřování incidentu ruskými orgány. Ruský stát podle soudu chyboval i tím, že teroristickému útoku nezabránil.

„Úřady měly dostatek přesných informací o plánování teroristického útoku, ale nepodnikly dostatečná opatření, aby mu zabránily. Personál školy ani veřejnost nebyly o hrozbě informovány," uvádí se ve výroku soudu. Během policejního zásahu byly použity silné zbraně včetně útočných pušek, granátometů a plamenometů, které způsobily další oběti, konstatoval tribunál.

Kompenzace bude rozdělena mezi zhruba 400 lidí, kteří žalobu podali. Rusko je povinno peníze vyplatit do tří měsíců po nabytí právní moci rozsudku.

Útok se stal v září roku 2004, tehdy v místní škole skupina teroristů zadržovala kolem 1200 lidí a při zásahu ruských bezpečnostních sil bylo zabito 334 lidí včetně více než 180 dětí. Podle některých pozůstalých byl policejní zásah proveden neprofesionálně.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Beslan

Doporučované