Hlavní obsah

Svět bez obalu: Rusko u nás provádí špionáž prostřednictvím taxislužby, tvrdí litevská vláda

Ruská špionáž v Litvě: vláda se obává sledování skrze taxíky. (Video: Milan Šíma, Seznam.cz)

15. 4. 2019 4:30

Na oblíbenou ruskou taxislužbu si posvítilo litevské centrum kybernetické bezpečnosti. Na základě analýzy sbíraných dat vydala vláda zákaz a varování, aby se lidé „špionské taxislužbě“ vyhýbali.

Článek

Litva vydala varování před činností Rusy vlastněné taxislužby Yandex Taxi. A vládním úředníkům dokonce zakázala, aby jejími vozy jezdili. Ve zveřejněné zprávě se uvádí, že firma posílala údaje o svých zákaznících do Ruska, což porušuje zákony Evropské unie.

„Naše národní centrum kybernetické bezpečnosti provedlo první kontrolu, kam jsou data skutečně odesílána. A zjistilo, že jsou odesílána do Ruska,” prohlásil pro Rádio Svobodná Evropa náměstek litevského ministra obrany Edvinas Kerza.

Kromě zákazu pro vládní zaměstnance úřady zveřejnily i oficiální varování pro všechny Litevce. Taxislužba Yandex ale jakékoliv pochybení popírá a tvrdí, že všechna data zůstávají v EU.

Podrobnosti v úvodním videu. Je součástí pořadu Svět bez obalu, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené