Hlavní obsah

Ruský investor přestavuje bývalou rotu na okraji Železné Rudy na domov seniorů

Foto: Entente Florale CZ

Ilustrační foto.

Reklama

29. 7. 2021 17:59

Ruský investor přestavuje rozsáhlý areál bývalých kasáren pohraniční stráže Debrník na okraji Železné Rudy na soukromý domov pro seniory.

Článek

„Většina objektů už byla zbouraná, zůstala tam hlavní budova, kterou čeká rekonstrukce. Stavebníci k ní dobudují doprovodné objekty,“ řekl místostarosta Petr Najman. Rekreační město s 1630 obyvateli podle něj projekt vítá. V oblasti podobné zařízení citelně chybí.

„V kontaktu s investorem nejsem, ale všechno běží podle harmonogramu a záměru schváleného stavebním úřadem. Neměl by tam být žádný problém,“ řekl starosta Filip Smola (ČSSD). Do revitalizace téměř tříhektarového areálu, vzdáleného dva kilometry od centra, vloží investor stovky milionů korun. Má tam být asi 100 pokojů i práce pro desítky lidí z rekreační oblasti. Projekt zahrnuje také kompletní přebudování cesty z městské části Alžbětín, která je na pozemku města i Lesů ČR. Silnici, kanalizaci, čističku, osvětlení i alej zaplatí investor.

„Věřím, že tam domov pro seniory bude. Bylo by to úžasné pro starší lidi z oblasti i pro zaměstnanost,“ řekl Smola. Podle Najmana už je zbouraný bývalý muniční sklad v areálu, čerpací stanice, čistička a kuchyně i kotce pro psy.

Zařízení bude komerční. „Slibovali nám, že to bude za rozumné peníze a že bude pobyt finančně únosný. Ale my do toho nemůžeme nijak vstupovat, protože je to soukromá iniciativa,“ uvedl Najman. Nejbližší domov pro seniory je teď 34 kilometrů v Sušici, kam je v zimě špatná doprava, jedenáctitisícová Sušice navíc dává přednost vlastním obyvatelům.

Dvanáct let opuštěný areál koupil před šesti lety ruský podnikatel přímo od ministerstva vnitra, které podle Smoly město o prodeji neinformovalo. Železná Ruda by sice rotu koupit nemohla, o kupci se ale dozvěděla až na zastupitelstvu, kam přišel se studií.

Rota Debrník je největším brownfieldem ve městě, kde je možné stavět. Vede tudy frekventovaný hraniční přechod Debrník pro pěší a cyklisty přes Ferdinandovo údolí, národní parky Šumava a Bavorský les do Zwieselu nebo Bodenmaisu. Areál chtěl v roce 2010 koupit Plzeňský kraj, který si ale kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci vybral jiný objekt.

Šumavské městečko před lety žádalo ministerstvo o bezúplatný převod a chtělo tam mít vstupní prostor pro návštěvníky šumavského národního parku.

Reklama

Doporučované