Hlavní obsah

Rusové nabourali český systém, stopa po penězích končí v Hongkongu

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Peníze za čachrování s doklady pro Vietnamce zmizely.

Reklama

26. 11. 2019 6:00

Kauza Seznamu: Podle policie ovládala vydávání víz pro Vietnamce několik let mafie z Prahy. Vydělala si 760 milionů. A zřejmě je i dobře ukryla.

Článek

Nový bytový komplex v Karlíně stojící několik desítek metrů od Vltavy patří k vynikajícím adresám.

Však tu také drahé byty skoupili hlavně cizinci – zejména ti z Ruska. A tak nepřekvapí, že na zvonku dole u vchodu stojí dvě jména: Andrej Voronin, Nellja Voronina.

Na stisknutí však nikdo neodpovídá a je jedno, jestli to novinářská návštěva zkouší brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Obyvatelé buď nejsou doma, nebo nechtějí být rušeni.

Andrej Voronin i jeho matka a bratr Alexander jsou od loňska v České republice stíháni pro zločin, který zdejší policie snad ještě nevyšetřovala. Jak už Seznam informoval, Voroninovi se podle detektivů na dálku nabourali do elektronického systému vydávání víz na ambasádě v Hanoji a vydělali stovky milionů korun na tom, že za tučné úplatky zařizovali Vietnamcům česká víza.

Policie podle několika ověřených zdrojů Seznamu propočetla, že přes Voroninovy a jejich komplice proteklo za minulá léta přibližně 760 milionů korun.

Většina peněz však někde zmizela.

Zabavili 200 milionů. A kde je zbytek?

Za hlavu vyšetřované skupiny obviněných policie považuje šestatřicetiletého Andreje Voronina. Za 8,2 milionu korun si v roce 2015 pořídil zmíněný byt v prestižním komplexu v Karlíně a 64 milionů investoval podle policejních analytiků s rodinnými příslušníky do dalších nemovitostí nebo investičních směnek.

Loni v září se pak při zatýkání skupiny policistům podařilo zabavit 200 milionů v hotovosti – v korunách a různých cizích měnách. „Dále došlo k zajištění několika motorových vozidel,“ uvedl tehdy v tiskové zprávě jednu z mála podrobností o případu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Osud dalších stovek milionů utržených z kupčení s vízy však kriminalisté neznají.

Žádné velké majetky na sebe nemají napsané ani další komplicové Voroninových – čtveřice Vietnamců, kteří fungovali jako zprostředkovatelé a dohazovači klientů, již toužili pracovat v České republice a žádali na zastupitelském úřadu v Hanoji o vízum.

Jak se Seznam přesvědčil – například ve středočeském Rakovníku – někteří mají sice pěkné, ale nijak okázale honosné domy. A přestože úplatek za získání jednoho víza činil podle policie kolem 380 tisíc korun, na účtech vietnamských obviněných zajistila policie většinou jen několik desítek tisíc.

Letíme do Hongkongu

Policisté však podle informací Seznamu mají stopu, kam mohly ohromné částky vybrané od Vietnamců zmizet.

Zmapovali totiž časté cesty bratrů Voroninových do zahraničí. Andrej Voronin cestoval například do Hongkongu, kde měl i založenou firmu s názvem Media Assist. Přímo z Hongkongu dal, jak dohledali kriminalisté, mimo jiné příkaz k převodu 50 tisíc eur na účet společnosti Raferra invest, jež patří jeho matce Nellje Voroninové.

Firma Raferra invest navenek nevykazovala žádnou činnost. V roce 2017, což jsou poslední čísla uložená v obchodním rejstříku, měla obrat 365 tisíc.

Detektivové také zaznamenali vzájemnou komunikaci Voroninových: syn Andrej nabádal matku, ať v bance zatají, že jsou na firmu v Hongkongu navázáni. To pro případ, že by banka chtěla podle zákona o praní špinavých peněz znát původ oněch 50 tisíc eur.

Pět tučných let

Vízový systém Voroninovi podle policie poprvé prolomili v roce 2013. Ovládali ho údajně až do loňského zatčení.

Jak už Seznam popsal, dokázali bratři s pomocí speciálního programu „hacknout“ webové stránky ministerstva zahraničí, na nichž se žadatelé o vízum registrovali k návštěvě české ambasády v Hanoji. Zájemců o víza totiž byly tisíce a klasický způsob, tedy fronty na pořadí před ambasádou, ovládly místní mafie.

V roce 2017 ministerstvo zahraničí stránky po sílících stížnostech vypnulo, když je nahradilo novým systémem – zájemci o víza se museli objednávat k návštěvě ambasády po telefonu – Voroninovi ho ovládli znovu.

S pomocí podomácku vyrobené telefonní ústředny telefonní linky nepřetržitě zahlcovali příchozími hovory. Linky pro žadatele byly neustále obsazeny, ale Voroninovi přes svou ústřednu volat mohli. Takže bez potíží registrovali ty Vietnamce, kteří jim zaplatili.

Voroninovi i jejich vietnamští zprostředkovatelé strávili po loňském zatčení tři čtvrtě roku ve vazbě.

„Všichni obvinění byli propuštěni z vazby na svobodu,“ popsala aktuální stav státní zástupkyně Petra Ullrichová, která na vyšetřování dohlíží.

Seznam však zjistil, že i po nich, stejně jako po utržených milionech, jako by se země slehla. Dozvonit se nepodařilo nejen na Voroninovy, ale ani na jejich vietnamské komplice. A úspěšný nebyl ani pokus zprostředkovat kontakt na obviněné přes jejich advokáty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované