Hlavní obsah

Saúdská Arábie plánuje zrušit zákaz řízení pro ženy

Saúdská Arábie chce ženám umožnit, aby získaly řidičský průkaz (Video: Reuters)

 

Reklama

27. 9. 2017 8:41

Do června příštího roku chce saúdskoarabská vláda umožnit ženám, aby mohly získat řidičský průkaz. Král Salmán v úterý nařídil vznik speciální rady, která by do 30 dnů přišla s odborným posudkem ke změnám v zákoně.

Článek

Ženy v Saúdské Arábii budou mít povolení řídit automobil. Vyplývá to z královského nařízení, vydaného v úterý, o kterém s odkazem na saúdskoarabskou státní agenturu SPA informovala AFP. V nábožensky konzervativní Saúdské Arábii měly dosud ženy řízení zakázáno. Výnos by měl vejít v platnost v létě příštího roku. Podle nařízení krále Salmána má vzniknout speciální rada, která by do 30 dnů navrhla odborný posudek ke změnám v zákoně.

Království dosud ženám řídit automobil bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami. Zákaz řízení automobilů Saúdkám totiž komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze.

Rozhodnutí saúdskoarabského krále už uvítal Washington. „Určitě bychom takové rozhodnutí uvítali,” řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Je to pro tu zemi velký krok správným směrem,” dodala.

V rámci reforem, kterými se snaží země vymanit ze závislosti na ropě, země před dvěma  týdny oznámila, že ženám umožní pracovat na pozici letových dispečerů. Minulý týden pak Saúdská Arábie zrušila i zákaz internetového volání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované