Hlavní obsah

Jste nakažení? Vyplňte sebereportující formulář, ulehčíte práci hygieně

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

29. 10. 2020 15:53

Zabere to jen několik minut, pro hygieniky je to ale klíčová pomoc. Čím více nově nakažených vyplní sebereportující formulář, tím více času budou mít na další trasování.

Článek

Jak postupovat?

Po obdržení SMS s pozitivním výsledkem testu na covid-19 by měl nakažený zůstat v domácí izolaci a kontaktovat svého praktického lékaře, který nastaví další léčebný postup.

Nově nakaženému přijde také zpráva s odkazem na webové stránky, na kterých může vyplnit sebereportující formulář. Přihlášení do systému je potom jednoduché. Stačí zadat kód z SMS a rodné číslo.

Nakažený pak do formuláře vyplní všechny své kontaktní údaje. Klíčové je také vyplnit všechny osoby, se kterými přišel nakažený do rizikového kontaktu. Jde tedy o lidi, se kterými strávil alespoň 15 minut v krátké vzdálenosti. Mohou to být například rodinní příslušníci nebo kolegové z práce.

Samotný formulář nenahrazuje práci hygieniků, ale výrazně jim ji urychluje. Pokud mají k dispozici vyplněný formulář se všemi potřebnými kontakty a údaji, s nakaženým jen v rychlosti ověří jeho správnost a mohou snadněji a rychleji trasovat. Efektivněji se pak dostanou k více lidem, kteří by měli být v karanténě nebo jít na testy.

Hygieny vyplněné formuláře vítají. „KHS MSK tímto apeluje na občany, aby sebetrasovací formuláře vyplňovali, protože tento formulář urychlí celý proces epidemiologického šetření. Společnými silami, při troše dobré vůle, zdravého rozumu a kousku odpovědnosti nejen vůči svému zdraví tak přispějeme k výraznému oslabení šíření nákazy v populaci,“ uvedla například na svém webu Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.

Sebereportování v číslech

Celkově už lidé odevzdali přes 43 tisíc formulářů, nejvíce ve Středočeském kraji. Chytrá karanténa zatím registruje nejvyšší počet vyplněných sebereportujících dotazníků 24. října. Stále ale asi jen čtvrtina nových nakažených má formulář vyplněný. Epidemiologické šetření přitom díky němu může trvat pouhých 5 minut.

Celorepublikově byl projekt sebereportování spuštěn 13. října.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované