Hlavní obsah

Jak postupovat, když mám pozitivní test na covid?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

20. 10. 13:14

Jak máte postupovat, pokud je váš test na covid pozitivní? Podívejte se na informace od Ministerstva zdravotnictví ČR.

Článek

Pozitivní výsledek testu znamená, že jste se nakazil onemocněním covid-19. Tímto onemocněním se může nakazit kdokoli, proto zachovejte klid, nepanikařte a dodržujte následující pravidla, abyste onemocnění nešířil/a na další osoby.

Tato pravidla dodržujte jak v případě, že MÁTE PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ covid-19 (teplota nad 37,3 °C, suchý kašel, zhoršené dýchání, ztráta chuti nebo čichu, zažívací obtíže), tak i v případě, že tyto PŘÍZNAKY NEMÁTE a byl/a jste testován pro kontakt s nakaženou osobou či na vlastní žádost. Nákazu totiž můžete šířit i přesto, že se cítíte zdráv/a.

- Zůstaňte doma v IZOLACI a vyhýbejte se kontaktu s lidmi.

- Ihned po zjištění výsledku testu kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, který vás informuje o dalším postupu – nařízení domácí IZOLACE, stanovení termínu jejího ukončení, vystavení pracovní neschopnosti apod.

- Poté telefonicky kontaktujte svého zaměstnavatele a informujte ho o vaší situaci.

- Byla vám zaslána SMS s výsledkem testu a také SMS s odkazem na webové stránky, kde naleznete SEBEREPORTOVACÍ FORMULÁŘ, který je doporučeno vyplnit nejpozději do druhého dne.

- Všem pozitivním byla zaslána SMS s autorizačním kódem eRoušky pro odeslání dat a anonymní varování ostatních uživatelů eRoušky.

- Během jednoho až dvou dnů po oznámení výsledku vás bude telefonicky kontaktovat hygienická stanice pro upřesnění vámi zadaných údajů v SEBEREPORTOVACÍM FORMULÁŘI. Pokud se vám pro svou zvýšenou vytíženost hygiena během této doby neozve, buďte trpělivý/á, i přes jisté zpoždění vás bude určitě kontaktovat. I bez komunikace s hygienou musíte dodržovat zásady pobytu v izolaci.

- Po celou dobu izolace sledujte svůj zdravotní stav. Pokud dojde k jeho zhoršení, volejte svému praktickému lékaři. Při vážném zhoršení zdravotního stavu volejte Zdravotnickou záchrannou službu (telefon 155) a dispečera informujte o vašem pozitivním testu.

- Jeden až dva dny před stanoveným termínem ukončení vaší IZOLACE kontaktujte telefonicky vašeho praktického lékaře a informujte ho o vašem zdravotním stavu. Poté postupujte dle jeho pokynů.

Sebereportovací formulář

Sebereportovací formulář je online webový formulář, do kterého osoby s pozitivním výsledkem testu vyplňují informace o sobě a svém zdravotním stavu a kontaktní údaje na osoby, se kterými byly v rizikovém kontaktu během posledních dvou dnů před provedeným odběrem k vyšetření, a také údaje o důležitých okolnostech těchto kontaktů. Poskytnuté informace slouží hygienické stanici ke zrychlení telefonického hovoru s vámi. Případy s připojenými informacemi ze sebereportovacího formuláře jsou vyřizovány přednostně.

Hlavním cílem je urychlení procesu dohledávání rizikových kontaktů, tedy osob, které by mohly být nakažené, jejich včasné kontaktování hygienickou stanicí a případné vyšetření. Vysvětlení pojmu „rizikový kontakt“ naleznete ve formuláři. Prosíme o jeho důkladné nastudování.

Sebereportovací formulář naleznete na těchto webových stránkách.

Všem pozitivně testovaným dorazí SMS s přihlašovacími údaji na sebereportovací portál.

Co je izolace?

Izolace je opatření, které slouží k oddělení nakažených osob od ostatních. Cílem je zabránit dalšímu šíření infekce. Pro osoby s pozitivním výsledkem testu je povinná. Izolaci nařizuje praktický lékař, popřípadě zaměstnanec hygienické stanice, který určí i délku jejího trvání.

V případě nejasností volejte na linku 1221. Další informace naleznete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené