Hlavní obsah

Koronavirus - praktické info: Co dělat, kam volat, jaké je číslo R. Vše o covidu-19

Odpovědi na základní otázky, které hledáte v souvislosti s novou vlnou koronavirové epidemie. Podívejte se na aktuální informace k novému typu koronaviru covid-19 od Seznam Zpráv.

  • Číslo R

    Reprodukční číslo R ukazuje výpočet, kolik dalších lidí v průměru nakazí každý pozitivní případ. Tedy je možné na jeho základě vyvodit, jak by se epidemie mohla v budoucnu šířit. V případě R=1 nakazí každý nakažený jednoho dalšího člověka.

Článek

Jak dlouho trvají příznaky, ztráta čichu a chuti? Podívejte se na průvodce nákazou covidem-19.

Jak probíhá vakcinace v České republice můžete sledovat ZDE.

Kde se otestovat

Pokud cítíte příznaky nemoci covid-19, můžete využít jedno z desítek odběrových míst (MAPA) po celé České republice, kde vás otestují.

Antigenní testování zdarma pro veřejnost odstartovalo ve středu 16. prosince 2020 a potrvá do 15. ledna 2021. Seznam Zprávy připravily návod, jak postupovat, pokud máte o test zájem.

Co dělat po testu

Máme pro vás návod, jak postupovat v případě, že je výsledek testu pozitivní a jak postupovat, když je výsledek testu negativní, ale stále pociťujete určité příznaky.

Pokud byl váš výsledek testu pozitivní, vyplňte sebereportující formulář, ulehčíte práci hygieně.

Počty nakažených

S podzimní druhou vlnou epidemie každodenně rekordně přibývá počet nakažených. Zvyšuje se také podíl hospitalizovaných, kvůli čemuž musí nemocnice odsouvat plánované zákroky a zakazovat návštěvy. Ve spojitosti s nákazou covid-19 také zemřelo mnohem více lidí, než tomu bylo na jaře při první vlně.

Sledovat můžete také počet aktuálně nemocných a počet vyléčených pacientů.

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme každý den v online zpravodajství.

Na další informace, které by vás mohly zajímat, se podívejte zde:

Co je covid-19 a jak se šíří v ČR a ve světě

Jaké jsou příznaky a jak postupovat

Testování a seznam odběrových míst

Prevence a ochrana

Aplikace

Nouzový stav

Poslanecká sněmovna schválila v úterý 22. prosince prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 22. ledna 2021.

Co je nouzový stav a kdy ho může vláda vyhlásit

Co je lockdown

Omezení a opatření

Léčba a kapacita nemocnic

Očkování a vakcína

Karanténa, chytrá karanténa – jaký byl její vývoj?

Škola

Cestování

Finanční náhrady, půjčky a pomoci pro podnikatele

Se začátkem září v Česku i ve světě znovu zesílila epidemie koronaviru. Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co byste pro podzim 2020 v souvislosti s covidem-19 mohli potřebovat.

Nový typ koronaviru se poprvé objevil v Číně ve městě Wu-chan, které se nachází v provincii Chu-pej, v prosinci 2019. Začátkem roku 2020 se začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do celého světa a začátkem února 2020 získal jméno covid-19.

Infolinka ke koronaviru 1221 je k dispozici každý den. V pracovních dnech od 8:00 do 19:00 a o víkendech od 9:00 do 16:30.

Sdílejte článek

Reklama

10. 9. 2020 12:41
aktualizováno • 20. 10. 2020 17:33

Doporučené