Hlavní obsah

Koronavirus - nejdůležitější informace: Co s covidem doma, v práci, testy, očkování, školy

Foto: Shutterstock.com

Koronavirus v Česku i ve světě opět nabral na síle.

Reklama

10. 9. 2020 12:41
aktualizováno • 22. 10. 11:28

Odpovědi na základní otázky, které hledáte v souvislosti s novou vlnou koronavirové epidemie. Podívejte se na aktuální informace k novému typu koronaviru covid-19 od Seznam Zpráv.

Článek

Nouzový stav

Vláda ve čtvrtek 25. listopadu rozhodla o vyhlášení nouzového stavu na území České republiky. Platit bude do 25. prosince do 23:59 hodin. Spolu s ním vláda schválila nová opatření.

Karanténa a její pravidla

Jak postupovat v momentě, kdy máte pozitivní test vy, kolega v práci, partner, či děti? Koho čeká kontrolní test, kdy je na řadě karanténa, kdy izolace a kdo se nemusí nijak omezovat? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky ZDE.

Kompenzace

Kompenzační bonus se vrací. Jaké jsou podmínky, jak se počítá, jaká je jeho výše, odkdy žádat a kdy přijdou peníze? Podívejte se na přehledný návod, jak ho získat a na co si dát pozor ZDE.

Kromě toho se vrací také programy Covid – 2021, Covid – Nepokryté náklady a Antivirus B. Jak se programy změnily? A jaké jsou podmínky pro získání peněz? Přehled čtěte ZDE.

Třetí dávka vakcíny

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021. Kde se registrovat, čím se bude očkovat, kdo se může nechat přeočkovat a komu je to doporučené? Odpovědi na základní otázky naleznete ZDE.

Školy

Plošné testování na školách bude pokračovat i po dalších dvou kolech naplánovaných na 22. listopadu a 29. listopadu. Probíhat bude následně každé pondělí.

Testování ve firmách

Od 22. listopadu se zaměstnanci musí prokázat očkováním, prodělanou nemocí či negativním testem. Zůstává možnost podstoupit samotest pod dohledem před vstupem na pracoviště. Testování bude probíhat každé pondělí, první se musí uskutečnit nejpozději 29. listopadu.

Pravidla O-N a placení testů

Očkování nebo prodělaná Nemoc. Očkování je platné 14 dní po druhé dávce vakcíny, prodělaná nemoc platí 180 dní od pozitivního testu. Od 22. listopadu se už není možné prokazovat negativním antigenním či PCR testem v restauracích či službách.

Výjimku mají lidé se započatým či dokončeným očkováním, dále ti, které na test poslal lékař nebo hygiena a také lidé, kterým se očkování ze zdravotních důvodů nedoporučuje. Tito lidé mají testy dál hrazené zdravotními pojišťovnami.

Od 22. listopadu zdravotní pojišťovny dál lidem neproplácí antigenní testy. Plně očkovaní mají nárok na dva PCR testy měsíčně. Děti od 12 do 18 let, lidé se započatým očkováním a lidé s kontraindikací budou mít hrazeno pět PCR testů měsíčně. Neočkování nad 18 let nemají testy hrazené pojišťovnou a musí si je platit. PCR test stojí okolo 800 korun, antigenní test zhruba 200 korun.

Všechny certifikáty, které je nutné předložit, můžete mít buď v papírové podobě z certifikovaných míst, nebo si je stáhnout na portálu ocko.uzis.cz, nebo si je nahrát do aplikace Tečka.

Opatření a jejich rozvolňování

Kompletní přehled všech platných koronavirových opatření naleznete ZDE.

Cestování do zahraničí

Za jakých podmínek můžete vycestovat do zahraničí? Podívejte se na přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země ZDE.

Vakcinace v České republice

Na přehled kde, kdo a jak se může registrovat, kolik je vykázaných dávek očkování, výhody v cestování do i ze zahraničí nebo vyvrácení mýtů a omylů, které se o očkování šíří, se můžete podívat ZDE. Jak probíhá očkování v Česku a ve světě, naleznete v přehledu ZDE.

Kde se nechat otestovat

Pokud cítíte příznaky nemoci covid-19, můžete využít jedno z odběrových míst po celé České republice, kde vás otestují.

Co dělat po testu

Máme pro vás návod, jak postupovat v případě, že je výsledek testu pozitivní a jak postupovat, když je výsledek testu negativní, ale stále pociťujete určité příznaky.

Pokud byl váš výsledek testu pozitivní, vyplňte sebereportující formulář, ulehčíte práci hygieně.

Na další informace, které by vás mohly zajímat, se podívejte níže:

Počty nakažených

Co je covid-19, jeho mutace a jak se šíří v ČR a ve světě

Aktuální opatření, nouzový stav, pandemický zákon

Školy

Jaké jsou příznaky a jak postupovat

Testování a seznam odběrových míst

Očkování a vakcína

Prevence a ochrana

Léčba

Karanténa a její pravidla

Kompenzace

Aplikace

Nový typ koronaviru se poprvé objevil v Číně ve městě Wu-chan, které se nachází v provincii Chu-pej, v prosinci 2019. Začátkem roku 2020 se začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do celého světa a začátkem února 2020 získal jméno covid-19.

Infolinka ke koronaviru 1221 je k dispozici každý den. V pracovních dnech od 8:00 do 19:00 a o víkendech od 9:00 do 16:30.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované