Hlavní obsah

Třetí dávka vakcíny: kdy a kde se registrovat a kdo může na přeočkování

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

31. 8. 12:15
aktualizováno • 29. 11. 9:30

Otázky a odpovědi k posilující třetí dávce vakcíny. Kdy a kde se registrovat, čím se bude očkovat a komu je přeočkování doporučené? Seznam Zprávy připravily odpovědi na základní otázky.

Článek

Přeočkování třetí dávkou vakcíny vláda doporučuje lidem nad 60 let a rizikovým skupinám, dostupná ale bude všem, kdo o ni projeví zájem. Jedinou podmínkou je mít nejméně šest měsíců po dokončené vakcinaci. Za rizikové skupiny se považují senioři, chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci v sociálních službách a klienti v pobytových sociálních zařízeních.

V Česku dostalo třetí dávku proti koronaviru několik lidí z rizikových skupin už koncem srpna, jednalo se hlavně o lidi po transplantacích. Od poslední zářijové dekády pak počty přeočkovaných narůstají.

Kdy a kde se registrovat?

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021 na ceskoockuje.cz. Pokud chtějí lidé získat posilovací dávku u svého praktika, musejí se hlásit přímo u něj a webovou přihlášku vynechat.

„Od 10. září budou lidé dostávat upozornění ve formě SMS zprávy, že mohou využít tuto možnost buď u praktického lékaře, nebo rezervací v systému,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Do některých center, kde očkují bez předchozí registrace, mohou rovnou přijít lidé, kteří splňují ostatní podmínky pro aplikaci třetí dávky (tedy zejména nejméně půl roku po dokončeném původním očkování).

Kdy mohu na třetí dávku?

Přeočkování bylo původně možné 8 měsíců po dokončeném očkování, to znamená osm měsíců po druhé dávce dvoufázové vakcíny, v případě jednorázové osm měsíců po první dávce. Od 18. října se lhůta zkrátila na 6 měsíců.

Od pondělí 29. listopadu se mohou k posilující třetí dávce registrovat lidé nad 60 let a chronicky nemocní u který uplynulo 5 měsíců od dokončeného očkování. Současně se ale rozeběhla předregistrace pro všechny obyvatele Česka starší dvanácti let.

Je třetí dávka povinná?

Očkování třetí dávkou je zcela dobrovolné.

Jakými vakcínami se bude očkovat?

Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA. Bude se tedy jednat o vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i lidé očkovaní vakcínou AstraZeneca, která je jiného typu, a jako druhou i lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Kolik lidí už je v Česku očkovaných?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované