Hlavní obsah

Očkování 4. dávkou začne dřív. První na řadu jdou lidé s rizikem

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Resort zdravotnictví se začátkem očkování čtvrtou dávkou počítá až v druhé polovině srpna. Ilustrační foto.

Reklama

13. 7. 2022 8:00

Rizikovým pacientům uplynulo od posledního očkování proti covidu přes půl roku. Mnozí by si proto rádi došli pro čtvrtou dávku, zatím ale není možné se ani předběžně zaregistrovat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jitka Bodláková by svou osmdesátiletou matku ráda zaregistrovala na čtvrtou dávku očkování proti koronaviru, jelikož na té třetí byla jako pacientka z rizikové skupiny už loni na podzim.

„Slyšela jsem názory různých odborníků a vakcinologů, že by se staří lidé měli nechat přeočkovat, protože covidová vlna nejspíš nastoupí dříve než na podzim. Takže jsem maminku zaregistrovala a objednala,“ popisuje pro Seznam Zprávy.

Jenže jí zpět přišla SMS zpráva, že druhou posilující dávku dostat nemůže.

„Volala jsem proto na infolinku 1221, kde mi řekli, že jim denně ohledně čtvrté dávky volá spousta lidí, ale jim systém zatím rezervaci pro čtvrtou dávku prý neumožňuje,“ dodává.

I do nemocnic, jež stále provozují očkovací centra, volají pacienti s dotazem, jak by se mohli na čtvrtou dávku zaregistrovat.

„Dotazy, které se týkají možnosti očkování čtvrtou dávkou v našem očkovacím centru, zaznamenáváme,“ potvrzuje mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Iva Piskalová.

Lidé se poptávají také v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Na očkování čtvrtou dávkou tam jsou přichystaní, zatím ji ale aplikovat nemohou.

„Očkovací centrum je u nás v nemocnici v provozu, takže jakmile ministerstvo zdravotnictví schválí očkování čtvrtou dávkou, můžeme očkovat,“ vysvětluje mluvčí Jiří Erlebach.

EMA: Čtvrtá dávka pro lidi nad 60 let

Resort zdravotnictví spuštění očkování čtvrtou dávkou plánuje na druhou polovinu srpna. S předrezervacemi původně nepočítal, letní šíření covidu a zájem o čtvrtou dávku mezi občany ho ale vedly k tomu, že o tom začal uvažovat.

„V tuto chvíli procházíme oficiální stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Jakmile se s ním seznámíme, promítneme to následně do možnosti rezervací. Očekáváme, že to bude během příštího týdne,“ říká pro Seznam Zprávy náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

EMA ve společné zprávě s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v pondělí doporučila podávat druhou posilující dávku očkování proti covidu lidem nad 60 let a dalším rizikovým skupinám.

Stejné stanovisko už dříve platilo pro lidi nad 80 let. Komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidesová zároveň vyzvala členské státy, aby pro tyto skupiny neprodleně zavedly druhé posilující očkování.

V případě Česka se bude k očkování přihlašovat stejně jako doposud: zájemci se zaregistrují v Centrálním rezervačním systému a vyčkají na přidělení termínu vakcinace ve vybraném očkovacím centru.

„Důležité je ale zmínit, že ochranný efekt čtvrté dávky má největší účinnost během čtyř až pěti měsíců po aplikaci. Platí i nadále, že hlavní část očkování druhých posilujících dávek by měla proběhnout až na podzim,“ dodává ale Pavlovic.

Evropa očkuje, Česko vyčkává

Čtvrtou dávkou se už nicméně očkuje v celé řadě států EU. Ve Francii ji mohou obdržet lidé nad 60 let, v Dánsku nad 50 a v Portugalsku zájemci starší 35 let. Vakcinace probíhá také v Německu, Polsku, Rakousku nebo na Slovensku.

Členské státy se tak staví nejen k očkování, ale i k vymáhání řady epidemických opatření proti covidu-19 různě. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) proto chce v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie docílit sjednocení přístupu.

„Budu do toho ze všech sil tlačit tu odbornost a medicínu. Myslím, že je potřeba určitá pokora politiků k odborným doporučením a vědeckým datům,“ řekl dnes s odkazem na svou lékařskou erudici Válek.

Zrovna Česko ale přistupuje ke covidu odlišně i oproti všem svým sousedům. Jako jediné nenařizuje nošení respirátorů ani v nemocnicích či v domovech pro seniory. Zároveň zůstává osamoceno i v přístupu ke čtvrté dávce očkování – zatím ji nenabízí ani lidem nad 80 let nebo těm s oslabenou imunitou.

Reklama

Doporučované