Hlavní obsah

Očkování proti covidu-19 přehledně: vše, co potřebujete vědět

20. 5. 14:05

Přinášíme přehled k očkování proti nemoci covid-19. Kde, kdo a jak se může registrovat, kolik je vykazaných dávek očkování, výhody v cestování do i ze zahraničí nebo vyvrácení mýtů a omylů, které se o očkování šíří.

Článek

Co v článku naleznete?

1. Nejsem očkovaný a chci se nechat očkovat - Kde a jak se registrovat, kdo se může registrovat, jaké jsou vakcíny v ČR, kolik je v ČR vykázaných dávek.

2. Jsem po první dávce očkování - Výhody po první dávce očkování, intervaly mezi dávkami, vedlejší účinky.

3. Jsem očkovaný - Výhody očkování, covid pas, certifikát o provedeném očkování, cestování, dokončená očkování v ČR podle krajů.

4. Mýty o očkování - Osm nejčastějších mýtů o očkování proti koronaviru.

1. Nejsem očkovaný a chci se nechat očkovat

Kde se registovat

Celá očkovací akce se pro běžnou populaci odvíjí od Centrálního rezervačního systému. Ten se otevřel v pátek 15. ledna na stejné webové stránce, jako je v současnosti rozcestník pro objednávky na testování crs.uzis.cz. Zpřístupnil se také přes adresu registrace.mzcr.cz.

Od pátku 11. června se k očkování mohou registrovat cizinci a čeští občané bez veřejného zdravotního pojištění. Registrovat se mohou přes adresu registrace.mzcr.cz/samoplatci.

Ten, kdo neovládá práci s počítačem, a nemůže si proto rezervaci sám zařídit, se může obrátit na někoho z rodiny či známého. Stejně tak může pomoci asistent na lince 1221 či praktický lékař. Neměl by přitom být problém, pokud člověk pro první ověření použije vícekrát stejné telefonní číslo. Kromě toho je možné se k vakcíně dostat i bez registrace, a to právě přes svého praktického lékaře. Ten také sdělí, zda spadáte do kategorie, která má nyní na vakcínu nárok.

Jak se registrovat

Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení. Jde o bezpečnostní opatření podobné tomu, které se užívá třeba v internetovém bankovnictví. Následuje vyplnění jména, příjmení, trvalého bydliště, rodného čísla, čísla a názvu pojišťovny či vybrání místa, kde se chce zájemce nechat naočkovat.

Na závěr už zbývá jen vše zakončit potvrzením čestného prohlášení.

Kdo se může registrovat

V České republice se proti nemoci covid-19 očkuje od 27. prosince 2020.

Které skupiny se již mohou registrovat?

- od pátku 4.6. byla spuštěna registrace osob starších 16 let

- od pátku 11.6. se k očkování mohou registrovat cizinci a čeští občané bez veřejného zdravotního pojištění. Registrovat se mohou ZDE.

Jaké jsou v ČR vakcíny

V České republice se očkuje vakcínou - Johnson&Johnson, Moderna, Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech.

Kolik je vykázaných očkování v ČR

Jaký je v České republice denní vykázaný počet očkování a jaký celkový?

2. Jsem po první dávce očkování a čekám na další

Jaké jsou výhody po první dávce vakcíny

Lidé, kteří mají 22 dnů po první dávce vakcíny, se už nemusí testovat při návratu do České republiky z některých zemí, kde jinak platí podmínka negativního antigenního nebo PCR testu před příjezdem do vlasti a následně nutnost podstoupit další PCR test po návratu.

První dávka očkování také od 24. května slouží jako ekvivalent k antigennímu či PCR testu. Tři týdny po aplikaci prvního očkování tedy lidé mohou bez testu například na zahrádky restaurací nebo mohou navštívit některé služby. Podrobněji čtěte v textu níže.

Jaké jsou intervaly mezi dávkami jednotlivých vakcín

Intervaly mezi dávkami vakcín

Johnson&Johnson (pojmenovaná Janssen) - jedna dávka

Moderna - 25 až 35 dní

Oxford/AstraZeneca (od konce března pojmenovaná Vaxzevria) - 84 až 91 dní

Pfizer/BioNTech (pojmenovaná Comirnaty) - 38 až 42 dní

Podrobnější informace i o dalších vakcínách ZDE.

Vedlejší účinky

Podezření na nežádoucí účinky vakcín eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Sám ústav upozorňuje, že mezi ohlášenými nežádoucími účinky a vakcinací může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. „Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ uvádí SÚKL.

Nejčastěji nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19

- Horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost,

- pocit nepohody reakce v místě vpichu (bolest, zarudnutí, otok, teplo, svědění apod.),

- nepříjemný pocit na hrudníku, bolest na hrudi, bolest v podpaží, snížená pohyblivost končetiny,

- mravenčení, závrať, třes, narušení rovnováhy, ospalost, snížená citlivost,

- bolest svalů, kloubů, zad,

- nevolnost, zvracení, průjem, migréna.

3. Jsem po očkování

Výhody očkování

Po dokončeném očkování výrazně klesá riziko, že se covidem-19 nakazíte. Ještě větší míru ochrany vakcína nabízí před hospitalizací či úmrtím.

Očkovací látka je plně účinná zhruba dva týdny po aplikaci druhé dávky. Například lidé v Česku, kteří již mají dokončené očkování, nemusí procházet testováním v práci.

Bez negativního testu je také možné využít otevřených služeb, chodit na kulturní a sportovní akce nebo navštěvovat sportoviště či posilovny. O všech aktuálních výhodách pro naočkované lidi jsme psali ZDE.

Covid pas a certifikát o provedeném očkování

Po dokončené vakcinaci vydávají očkovací centra lidem certifikát o provedeném očkování. Pokud máte zájem o certifikát přímo po obdržení druhé dávky, musíte si o něj výslovně zažádát. Jinak ho očkovací centrum posílá e-mailem, kterým se člověk do systému zaregistroval.

O certifikát je možné také zažádat přes Očkovacím portálu občana. I přesto, že po vakcinaci dostávají lidé okamžitě certifikát, člověk je považovaný za naočkovaného 14 dní po podání druhé dávky vakcíny. Podrobnější informace najdete ZDE.

Jaké jsou způsoby prokázání bezinfekčnosti pro všechny oblasti mimořádných opatření čtěte přehledně ZDE.

Od úterý 1. června si lidé mohou z webu ocko.uzis.cz stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování. Uznávat je bude sedm okolních států - Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko.

Evropský parlament ve středu 8. června definitivně schválil zavedení covidových certifikátů, takzvaných covidových pasů, které by měly lidem od začátku července usnadnit cestování za hranice.

Cestování do i ze zahraničí

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? Podívejte se na přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země. A jaká jsou pravidla po příjezdu zpět do České republiky?

Dokončená očkování v ČR podle krajů

4. Mýty o očkování

Vakcinaci proti koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19, řada lidí vnímá jako kontroverzní záležitost. Podívejme se na nejčastější mýty a omyly, které se o očkování šíří.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované