Hlavní obsah

Očkování proti covidu-19 přehledně: vše, co potřebujete vědět

20. 5. 14:05
aktualizováno • 13. 7. 16:36

Přinášíme přehled k očkování proti nemoci covid-19. Kde, kdo a jak se může registrovat, kolik je vykázaných dávek očkování, výhody v cestování do i ze zahraničí nebo vyvrácení mýtů a omylů, které se o očkování šíří.

Článek

Co v článku naleznete?

1. Nejsem očkovaný a chci se nechat očkovat – Kde a jak se registrovat, kdo se může registrovat, očkování bez registrace, jaké jsou vakcíny v ČR, kolik je v ČR vykázaných dávek.

2. Jsem po první dávce očkování – Jak se změnily výhody po první dávce očkování, intervaly mezi dávkami, vedlejší účinky.

3. Jsem očkovaný – Výhody očkování, covid pas, certifikát o provedeném očkování, cestování, dokončená očkování v ČR podle krajů.

4. Třetí dávka vakcíny - Kde se registrovat, čím se bude očkovat, komu je přeočkování doporučené a je třetí dávka povinná?

5. Mýty o očkování  Osm nejčastějších mýtů o očkování proti koronaviru.

1. Nejsem očkovaný a chci se nechat očkovat

Kde se registrovat

Celá očkovací akce se pro běžnou populaci odvíjí od Centrálního rezervačního systému. Ten se otevřel v pátek 15. ledna na stejné webové stránce, jako je v současnosti rozcestník pro objednávky na testování crs.uzis.cz. Zpřístupnil se také přes adresu registrace.mzcr.cz.

Od pátku 11. června se k očkování mohou registrovat cizinci a čeští občané bez veřejného zdravotního pojištění. Registrovat se mohou přes adresu registrace.mzcr.cz/samoplatci.

Ten, kdo neovládá práci s počítačem, a nemůže si proto rezervaci sám zařídit, se může obrátit na někoho z rodiny či známého. Stejně tak může pomoci asistent na lince 1221 či praktický lékař. Neměl by přitom být problém, pokud člověk pro první ověření použije vícekrát stejné telefonní číslo. Kromě toho je možné se k vakcíně dostat i bez registrace, a to právě přes svého praktického lékaře. Ten také sdělí, zda spadáte do kategorie, která má nyní na vakcínu nárok.

Jak se registrovat

Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení. Jde o bezpečnostní opatření podobné tomu, které se užívá třeba v internetovém bankovnictví. Následuje vyplnění jména, příjmení, trvalého bydliště, rodného čísla, čísla a názvu pojišťovny či vybrání místa, kde se chce zájemce nechat naočkovat.

Na závěr už zbývá jen vše zakončit potvrzením čestného prohlášení.

Kdo se může registrovat

V České republice se proti nemoci covid-19 očkuje od 27. prosince 2020.

Které skupiny se již mohou registrovat?

- od čtvrtka 1. července se spustila registrace pro děti mezi 12 a 15 lety

- od pátku 11. 6. se k očkování mohou registrovat cizinci a čeští občané bez veřejného zdravotního pojištění. Registrovat se mohou ZDE.

Konec očkovacích center

Některá velká očkovací centra už ukončila, či v následujících týdnech ukončí svůj provoz. Zdravotníci nepodávají vakcíny v očkovacích centrech na brněnském výstavišti nebo v Ústí nad Labem od konce srpna. Národní očkovací centrum v O2 Universum ukončuje provoz 10. září, Metropolitní centrum v pražském Kongresovém centru přestane očkovat o týden později.

Aktuálně otevřená očkovací centra najdete na adrese ockoreport.uzis.cz.

Očkování bez registrace

Pokud nejste registrovaní k očkování a neobdrželi jste ani jednu dávku vakcíny, můžete k očkování využít očkovací místo, kde není nutná registrace.

Kde se očkuje bez registrace ve vašem kraji? Podívejte se na přehled všech míst.

Co dělat před a po očkování

Před očkováním: Lékaři nedoporučují minimálně den předem pít alkohol. Před očkováním je vhodný také odpočinek a kvalitní spánek.

Po očkování: Po aplikaci vakcíny je vhodné dodržovat minimálně jeden den klidový režim. Při větší fyzické zátěži se totiž mohou objevovat horečky nebo bolesti svalů či kloubů. Nedoporučuje se ani pít alkohol (přísun nealkoholických tekutin je naopak důležitý). Pokud je to možné, čerstvě očkovaní by se měli také vyhnout dlouhodobému pobytu na slunci.

Jaké jsou v ČR vakcíny

V České republice se očkuje vakcínami – Johnson & Johnson, Moderna, Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech.

Kolik je vykázaných očkování v ČR

Jaký je v České republice denní vykázaný počet očkování a jaký celkový?

2. Jsem po první dávce očkování a čekám na další

Jak se změnily výhody po první dávce vakcíny

Vláda stanovila nová pravidla pro to, kdy je očkovaný člověk považován za bezinfekčního. Výjimky z testování či jiných omezení budou nově mít až lidé, kteří budou 14 dnů po druhé dávce v případě dvoufázového očkování. Tato změna je účinná od pátku 9. července. Podrobněji čtěte v textu níže.

Jaké jsou intervaly mezi dávkami jednotlivých vakcín

Intervaly mezi dávkami vakcín

Johnson & Johnson (pojmenovaná Janssen) – jedna dávka

Moderna – 25 až 35 dní

Oxford/AstraZeneca (od konce března pojmenovaná Vaxzevria) – 84 až 91 dní

Pfizer/BioNTech (pojmenovaná Comirnaty) – 21 až 23 dní

Podrobnější informace i o dalších vakcínách ZDE.

Vedlejší účinky

Podezření na nežádoucí účinky vakcín eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Sám ústav upozorňuje, že mezi ohlášenými nežádoucími účinky a vakcinací může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. „Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ uvádí SÚKL.

Nejčastěji nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19

– horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost,

– pocit nepohody v místě vpichu (bolest, zarudnutí, otok, teplo, svědění apod.),

– nepříjemný pocit na hrudníku, bolest na hrudi, bolest v podpaží, snížená pohyblivost končetiny,

– mravenčení, závrať, třes, narušení rovnováhy, ospalost, snížená citlivost,

– bolest svalů, kloubů, zad,

– nevolnost, zvracení, průjem, migréna

3. Jsem po očkování

Výhody očkování

Po dokončeném očkování výrazně klesá riziko, že se covidem-19 nakazíte. Ještě větší míru ochrany vakcína nabízí před hospitalizací či úmrtím. Očkovací látka je plně účinná zhruba dva týdny po aplikaci druhé dávky. Například lidé v Česku, kteří již mají dokončené očkování, nemusí procházet testováním v práci.

Člověk je považován od 9. července za bezinfekčního minimálně dva týdny od ukončeného očkování, to znamená, že výjimky z testování či jiných omezení budou nově mít až lidé, kteří budou 14 dnů po druhé dávce v případě dvoufázového očkování.

Plně očkovaní Češi nemusí absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář.

Plně očkovaným Čechům se od pátku 9. července usnadní návrat ze zahraničí.

Covid pas a certifikát o provedeném očkování

Po dokončené vakcinaci vydávají očkovací centra lidem certifikát o provedeném očkování. Pokud máte zájem o certifikát přímo po obdržení druhé dávky, musíte si o něj výslovně zažádat. Jinak ho očkovací centrum posílá e-mailem, kterým se člověk do systému zaregistroval.

O certifikát je možné také zažádat přes Očkovací portál občana. I přesto, že po vakcinaci dostávají lidé okamžitě certifikát, člověk je považovaný za naočkovaného 14 dní po podání druhé dávky vakcíny. Podrobnější informace najdete ZDE.

Od úterý 1. června si lidé mohou z webu ocko.uzis.cz stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování.

Cestování do i ze zahraničí

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? Podívejte se na přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země. A jaká jsou pravidla po příjezdu zpět do České republiky?

Dokončená očkování v ČR podle krajů

4. Třetí dávka vakcíny

Přeočkování třetí dávkou vakcíny vláda doporučuje lidem nad 60 let a rizikovým skupinám, dostupná ale bude všem, kdo o ni projeví zájem. Jedinou podmínkou je mít nejméně osm měsíců po dokončené vakcinaci. Za rizikové skupiny se považují senioři, chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci v sociálních službách a klienti v pobytových sociálních zařízeních.

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021.

Otázky a odpovědi ke třetí dávce vakcíny:

5. Mýty o očkování

Vakcinaci proti koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19, řada lidí vnímá jako kontroverzní záležitost. Podívejme se na nejčastější mýty a omyly, které se o očkování šíří.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované