Hlavní obsah

Jak postupovat, když mám příznaky nemoci covid-19

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

Suchý kašel, dlouhotrvající horečka, kontakt s nakaženým. Jak postupovat v případě, když má člověk podezření na covid-19?

Článek

Příznaky

Mezi hlavní příznaky onemocnění covid-19 patří dušnost a pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem, horečka trvající déle než dva dny a suchý kašel.

Mezi další časté příznaky patří ztráta čichu a chuti, únava a bolesti v krku.

Kontakt s nakaženou osobou

Důležité je, jestli člověk přišel s nakaženou osobou do rizikového kontaktu. Jde například o pobyt v uzavřeném prostoru s rozestupy menšími než dva metry na déle než 15 minut.

Pokud ano, měl by jedinec okamžitě dodržovat domácí karanténu a informovat svého praktického lékaře, který může v případě příznaků nařídit test na koronavirus.

Podezření na nákazu

Lidé, kteří u sebe sledují příznaky onemocnění, by měli telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře. Ten rozhodne o dalším postupu. Právě praktický lékař poté může vystavit žádanku na test a potenciální nakažený vyhledá vhodné odběrové místo. V takovém případě je test zdarma.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovat na odběrové místo vlastním autem a v doprovodu maximálně jedné osoby.

Placené odběry

Otestovat se lidé mohou také bez žádanky od lékaře. V takovém případě si každý musí test zaplatit sám na některém z odběrových míst.

Výsledky testů

Po odběru vzorku se ozve sám lékař nebo krajská hygienická stanice. Na výsledky může člověk čekat až několik dní. Pokud je testovaný v nařízené domácí karanténě, zůstane v ní až do té doby, než se dozví výsledek testu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované