Hlavní obsah

Šéf tenistů Kaderka píše ministrům. Nechce, aby teď povolili další sport

Foto: Profimedia.cz

To je tak těžké vydržet ještě několik týdnů? Nic zásadního neuteče, píše Ivo Kaderka v dopise představitelům státu.

Reklama

11. 11. 2020 11:10

Rád bych, aby se sport nestal černou ovcí, a to jen díky překotné snaze a nezkrotné netrpělivosti, píše mimo jiné v dopise ministrům předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Článek

Většina oslovených sportovců a sportovních funkcionářů se doposud stavěla k restartu profesionálních soutěží veskrze pozitivně. Alespoň pokud jde o fotbal a hokej. Avšak i uvnitř sportovního prostředí jsou slyšet hlasy, že návrat by neměl být uspěchaný, měl by zohledňovat aktuální epidemickou situaci i ekonomické možnosti jednotlivých odvětví.

Ke kritikům bezbřehého sportovního rozvolňování se teď veřejně hlásí šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, který je nově i prezidentem evropské tenisové federace Tennis Europe.

Jak zjistily Seznam Zprávy, tento týden odeslal odpovědným představitelům státu dopis, v němž na jedné straně vyjadřuje pochopení pro znovuotevření fotbalové a hokejové ligy, avšak velmi negativně se staví k návratu poloprofesionálních sportovců.

Jaký dáváme signál

Redakce má dopis k dispozici, faksimile najdete na konci textu.

„Plně respektuji a podporuji start skutečných profesionálních soutěží v kolektivních sportech, kterými bezpochyby jsou minimálně nejvyšší fotbalová či hokejová liga. Týmy i jejich fanoušci jsou rádi, že se dočkali. Proč se ale za každou cenu tlačíme do zahájení semi-profesionálních soutěží? A to za cenu několikatýdenního testování každého aktéra,“ píše Ivo Kaderka adresátům, jimiž jsou ministři školství a zdravotnictví, dále hlavní hygienička a také šéf Národní sportovní agentury.

„Copak jsme na tom tak dobře, že laboratoře mohou denně posuzovat vzorky bezpříznakových mladých lidí? Vždyť kapacita řady laboratoří nestačí testovat indikované pacienty,“ dodává.

Kaderka vyjadřuje názor, že sportovci budou blokovat omezené testovací kapacity a zároveň pro řadu sportovních odvětví bude pravidelné testování extrémně finančně náročné. V úvahu bere i celospolečenské dopady.

„Jaký dáváme signál společnosti, když školy neučí, služby jsou zavřené, podobně jako obchody, ale výjimky jsou vydány k tomu, aby se utkaly v dlouhodobé soutěži jakési týmy z města A a města B? Autority nás vyzývají k omezení kontaktů, cestování, zbytečného vycházení. Proč tedy tolik výjimek, tolik rizika, tolik úšklebků do tváří všech, kteří by také chtěli začít dělat svou práci? Proč raději netestovat učitele, kadeřnice či prodavačky v samoobsluhách?“ napsal též Kaderka.

Zkušenosti z basketbalu

Seznam Zprávy oslovily šéfa Českého tenisového svazu, aby blíže osvětlil, proč dopis napsal a takto negativní postoj zastává.

Uvedl, že jej k tomu vede i osobní zkušenost, kdy jeho manželka Darina stojí v čele prvoligového basketbalového klubu BKL Slavia Praha, a na vlastní oči tak vidí, že třeba právě ženský basketbal má ke standardnímu profesionálnímu sportu hodně daleko, podle toho vypadá i ekonomické zázemí klubů. Rychlý návrat by podle něj takovým klubům způsobil jen obrovské potíže, přičemž v současnosti nevidí adekvátní přínos.

„Vím, že třetina hráček, možná víc, z té slavné ženské extraligy jsou studentky či ženy, co chodí normálně do práce nebo hrají basketbal za pár korun. To není profesionální sport. Začínat s takovou ligou teď, překotně, kdy tu máme největší poměrný počet covid pozitivních úmrtí na světě, to mi hlava nebere a považuji to za absolutní šílenost a nezodpovědnost,“ uvedl pro Seznam Zprávy Kaderka.

Poukazuje také na to, že třeba právě v basketbalové Slavii jsou i dvě studentky medicíny, z nichž jedna teď vypomáhá v první linii boje s covidem-19. Nedokáže si představit, že by se místo toho teď vrátila na palubovku, byť jde o klíčovou hráčku.

Pravidelné testování podle něj bude znamenat, že kluby budou muset zaplatit minimálně 50 tisíc týdně, které ve svých pokladnách nemají. Je tu sice varianta, že stát na to přidá peníze z dotačního programu, ale Kaderka se obává, že o to méně peněz zbude na sport příští rok.

Šéf českého a evropského tenisu si proto myslí, že by bylo daleko rozumnější několik týdnů počkat, až vlna pandemie odezní, a teprve potom poloprofesionální soutěže ve volnějším režimu znovu otevřít.

„Proč budeme testovat zdravé mladé sportovce a zahlcovat testovací místa a ještě potom si vymiňovat veřejné prostředky, když to vůbec není zapotřebí? Proč nepočkáme třeba měsíc, až se situace uklidní? Kdyby se vyčkalo do Vánoc, já budu určitě mezi těmi prvními, kdo půjde ministrům a hygienikům vysvětlit, že už je to v normě a že má smysl začít,“ dodal pro Seznam Zprávy Kaderka.

Faksimile Kaderkova dopisu:

Foto: Archiv Seznam Zprávy

První stránka Kaderkova dopisu ministrům.

Foto: Archiv Seznam Zprávy

Druhá strana dopisu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované