Hlavní obsah

Semetkovský: Drony čeká boom jako internet v 90. letech

15. 3. 2019

Rozhovor s Ladislavem Semetkovským, generálním ředitelem firmy Primoco. (Video: Seznam.cz)

Bezpilotní letectví může napodobit růstový příběh internetu a české proexportně orientované firmy by si měly chodit pro peníze na pražskou burzu, říká Ladislav Semetkovský, generální ředitel a zakladatel společnosti Primoco. Ta s bezpilotními letouny úspěšně oslovuje nejen zákazníky, ale i drobné investory.

Článek

Společnost Primoco UAV SE vyrábí středně velká, plně autonomní bezpilotní letadla s použitím vlastních komponentů. Stroje se vyznačují délkou letu až 10 hodin při rychlosti 100 až 150 kilometrů za hodinu, vzletovou hmotností až 150 kilogramů a užitnou hmotností nákladu až 50 kilogramů.

„Jedná se o první bezpilotní letadlo střední velikosti, plně testované, certifikované a licencované k provozování v civilním vzdušném prostoru v České republice a EU,“ zdůrazňuje konkurenční výhodu Semetkovský.

„V současnosti vyrábíme jeden letoun týdně, ale v budoucnu by to mohl být i jeden denně,“ predikuje růst své firmy muž, který svou společnost dovedl na trh START pražské burzy.

Společnost za rok 2018 vykázala tržby 27,53 milionu korun, což znamenalo prudký meziroční nárůst z 1,15 milionu korun. Letos by firma mohla uzavřít zakázky v hodnotě zhruba miliardy korun, z čehož by do tržeb mohlo jít přes 280 milionů.

Druhá část rozhovoru s Ladislavem Semetkovským z firmy Primoco UAV. (Video: Seznam.cz)

Byznysové příležitosti hledejte v Rusku

Hlavními trhy, na které Primoco obchodně cílí, jsou Střední východ, Afrika, Asie a Jižní Amerika. Letos by firma také měla dokončit certifikaci bezpilotního letadla pro ruský trh a v příštím roce tam začít s monitoringem ropovodů a plynovodů.

„Je jednodušší vstoupit a být úspěšný na ruském trhu než v USA,“ popisuje své podnikatelské zkušenosti Semetkovský. Podnikatelům ale radí, aby měli v začátcích působení v Rusku hlavně dostatek trpělivosti a financí.

Ruský pracovní trh trpí podle Semetkovského větší fluktuací pracovníků, a to především ve velkých městech, jako jsou Moskva nebo Petrohrad. Proto dává větší smysl najímat lidi z regionů, kteří jsou jako zaměstnanci stabilnější a pro zaměstnavatele i levnější.

Drony (nejen) pro české investory

Akcie firmy Primoco UAV SE se od roku 2018 obchodují na trhu START, kterým se snaží pražská burza přilákat malé a střední perspektivní české firmy.

„Vstup na START zvýšil naši kredibilitu. Bylo atraktivní se přidat mezi další ve světě obchodovatelné společnosti v této výrobní kategorii,“ vysvětluje důvody vstupu na pražskou burzu Semetkovský.

Primoco se považuje za růstovou společnost nespekulativní povahy a oslovuje především kvalifikované investory, kteří uvažují o investici na minimálně tři až pět let. „Dlouhodobě očekáváme zhodnocení akcií firmy a od letošního roku plánujeme vyplácet dividendu,“ popisuje důvody, proč se zajímat o akcie firmy Primoco, její generální ředitel.

Polovinu zisku se bude firma snažit vrátit akcionářům a druhou polovinu použije na další rozvoj. „Každý výrobce letadel má vlastní tovární letiště, ale my jsme je dlouho neměli. Tento hendikep byl ale letos smazán nákupem letiště Písek-Krašovice, kde také hodláme vybudovat vývojové a tréninkové centrum,“ říká letecký nadšenec Semetkovský.

„Jsme na počátku bezpilotního letectví, které lze přirovnat k internetu před 25 lety. Proto tento segment nabízí opravdu velké možnosti růstu,“ uzavírá Ladislav Semetkovský.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.