Hlavní obsah

Seniorka nakažená západonilskou horečkou zemřela v Břeclavi. Nakazila se na Moravě

Foto: archiv

Západonilský virus přenášejí komáři.

Reklama

28. 9. 2018 21:59

Dvaasedmdesátiletá žena, u níž testy potvrdily západonilskou horečku, zemřela v srpnu v břeclavské nemocnici. Na webu o tom dnes informoval Břeclavský Deník Rovnost. Deníku to potvrdil ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník, píše server.

Článek

O úmrtí seniorky bez bližšího určení regionu jižní Moravy informovala ve čtvrtek televize Nova. Jde o první případ, kdy je obětí člověk, který se horečkou nenakazil v zahraničí.

Ředitel břeclavské nemocnice Jiří Jurník Deníku sdělil, že pacientka zemřela na oddělení ARO. „Ve středu nás o tom informovala primářka infekčního oddělení,“ uvedl Jurník. V břeclavské nemocnici ještě leží muž kolem padesátky s podezřením na západonilskou horečku. „U něj diagnóza zatím není potvrzená. Více bude jasné v příštím týdnu,“ dodal.

Ministerstvo zdravotnictví situaci řeší. „Byla přijata náležitá opatření a kontaktovány příslušné autority, jako například Státní veterinární správa,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ve čtvrtek úmrtí pacientky potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Jedná se podle všech zjištěných skutečností o ženu ročník 1946, podle testů, které byly provedeny, se jedná skutečně o západonilskou horečku,“ řekl televizi Nova Prymula. „Ten člověk pochází z jižní Moravy, bydlí tam. A v inkubační době, která je tři až 14 dnů, nenavštívil žádnou endemickou oblast. Tím pádem mohlo dojít k nákaze jenom na našem území,“ doplnil epidemiolog Rastislav Maďar.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek potvrdilo, že lékaři diagnostikovali nákazu západonilskou horečkou u prvního českého pacienta, který si ji nepřivezl ze zahraničí. Nákaza se na jižní Moravu dostala pravděpodobně ze severního Rakouska. Virus u komárů a koní na jižní Moravě epidemiologové objevili už v červnu. Letos jde už o druhého nakaženého Čecha – prvním byl muž, který pobýval v Řecku.

Virus západonilské horečky přenášejí komáři. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová zdůraznila, že dosud nebyl zaznamenán žádný případ, že by byl přenosný z člověka na člověka. „Výskyt viru u zvířat na jižní Moravě prokázali epidemiologové nedávno,“ připomněl Jurník.

Většinou se západonilská horečka projevuje jako běžná viróza, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan. Může vést až k postižení očí nebo hybnosti končetin. Inkubační doba nemoci se pohybuje od tří do 14 dnů. Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované