Hlavní obsah

Šimpanzí skupina se z brněnské zoo dočasně přestěhuje do Hodonína

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

16. 9. 23:18

Všichni tři šimpanzi z brněnské zoologické zahrady se dočasně přestěhují do hodonínské zoo. V Brně lidoopům zatím postaví nové zázemí.

Článek

Transport tříčlenné skupiny je v plánu v pondělí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí brněnského zařízení Monika Brindzáková.

Do Hodonína poputují samec Fáben a samice Gina a Maryška. „Po dokončení venkovního výběhu jsme od zřizovatele získali finance na výstavbu nového zázemí, protože to současné už neodpovídá aktuálním požadavkům na chov šimpanzů. Velkým problémem bylo právě umístění nechovné skupiny starších zvířat a jsme rádi, že nám kolegové z hodonínské zoo vyšli vstříc. Tito tři obyvatelé naší zoo mají spoustu příznivců, a pokud je budou chtít navštívit, tak do Hodonína to nebudou mít tak daleko,“ uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. Doplnil, že zoo se nyní pustí do přípravných a bouracích prací. Na jaře by se pak mělo začít stavět.

Není ale jisté, zda se trojice do Brna zase vrátí, či z hodonínské zoo zamíří „na dožití“ jinam. Hovorka uvedl, že koordinátorka chovu šimpanzů má nyní prostor na to, aby našla šimpanzům stabilní domov a do expozice našla novou, chovnou skupinu zvířat.

„Samotná příprava našich šimpanzů na přesun do Hodonína bude probíhat v pondělí ráno za asistence veterinárního lékaře. Na cestě je budou doprovázet naši chovatelé, kteří je na místě předají hodonínským kolegům i s podrobnými informacemi o jejich chování a návycích,“ uvedla kurátorka savců Zoo Brno Šárka Mikátová.

Šimpanzi jsou inteligentní zvířata, která reagují i na malé změny a odchylky od běžného denního režimu. Při jakékoliv manipulaci nebo transportu je nutné postupovat velmi obezřetně. „Již nějakou dobu se na příjezd skupiny šimpanzů z Brna připravujeme. Původně jsme měli v plánu umístit je do volné expozice mimo pavilon opic, která se k tomuto účelu nabízela. Po důkladném zvážení jsme ale původní plán přehodnotili a rozhodli se je umístit do sousedství našich šimpanzů. Jedná se totiž o velmi inteligentní a společenská zvířata a byla by škoda této příležitosti nevyužít k tomu, aby obě skupiny měly mezi sebou vzájemný kontakt,“ uvedla zooložka Zoo Hodonín Zdenka Vavrysová.

Samec Fáben je v Zoo Brno od roku 1996 a patří k jejím nejstarším obyvatelům. U Giny není přesně známé datum narození, odhadovaný věk je kolem 37 let, a Maryška je narozená v roce 1995. Obě samice dorazily do brněnské zoo v roce 2013.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované