Hlavní obsah

Slovenským novinářům hrozí vězení za vyzrazení utajované informace

Foto: Profimedia.cz

Novináři v článku odhalili jméno svědka Petera Tótha.

Reklama

20. 9. 18:00

Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v souvislosti s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner.

Článek

Podnikatel Marian Kočner je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři. Napsal to v pondělí Denník N na svém webu. Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému v případě prokázání viny hrozí roční vězení.

Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé. Mluvčí prokuratury Dalibor Skladan ČTK informoval, že generální prokurátor uložil bratislavskému krajskému prokurátorovi zajistit urychlené prozkoumání zákonnosti a opodstatněnosti obvinění obou novinářů.

Považuji za nepřijatelné, aby byli v demokratické zemi novináři stíháni za pravdivý článek, který jsme napsali ve veřejném zájmu.
Obviněná novinářka Monika Tódová.

Podle vyšetřovatele a prokurátora zmíněná dvojice novinářů v článku protiprávně odhalila totožnost někdejšího reportéra a bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha jako utajeného svědka v řízení, které se týká vraždy Kuciaka.

List ve tři roky starém článku psal kromě jiného o tom, že Tóth se policii přiznal, že ho Kočner najal na sledování novinářů, mezi nimi nejen Kuciaka, ale i Tódové a dalších reportérů. Tódová dlouhodobě píše kriticky o prokuratuře a také se věnuje různým citlivým kauzám.

„Považuji za nepřijatelné, aby byli v demokratické zemi novináři stíháni za pravdivý článek, který jsme napsali ve veřejném zájmu. Obvinění přišlo o tři roky později, těsně před promlčením tohoto trestného činu a po mých několika kritických textech o prokuratuře,“ uvedla pro Seznam Zprávy Tódová.

Tóth, který trestní oznámení v souvislosti se zmíněným článkem podal, později v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy u soudu přiznal, že sledování novinářů po zadání Kočnerem zorganizoval. Za to ho letos policie podle dostupných informací spolu s Kočnerem a se členy sledovacího komanda obvinila.

Obviněných novinářů se zastali i někteří politici

Obviněné novináře podpořila slovenská ministryně kultury Natália Milanová i několik dalších vládních politiků. „Novináři musejí mít větší stupeň ochrany, pokud mají přinášet investigativní zpravodajství, a nesmějí se bát poukazovat na zločiny, které se dějí v tomto státě. Stát je má chránit, a ne nečinně přihlížet, jako tomu bylo při vraždě Jána Kuciaka,“ napsala na sociální síti Milanová.

Seznam Zprávy s novinářkou Tódovou v minulosti hovořily:

Milanová dodala, že Tódová udělala pro boj s korupcí více než některé státní orgány, které se právě bojem proti korupci měly zabývat. Premiér Eduard Heger řekl, že obecně je potřeba chránit novináře při výkonu jejich profese.

Policie podle Denníku N Tóthovo trestní oznámení nejprve odmítla. Na základě jeho stížnosti pak prokurátor nařídil novináře obvinit. List uvedl, že reportéři byli obviněni krátce před uplynutím promlčecí lhůty. Podle policejního dokumentu odhalení identity Tótha jako utajeného svědka mohlo ohrozit jeho bezpečnost.

Denník N se obviněných novinářů zastal. „Za pravdivé novinové články chtějí trestat. Peter Tóth nikdy nebyl utajeným svědkem. Hlásil na Facebooku, že už není s Kočnerem. Peter Tóth byl tehdy a je i dnes spolupachatelem a bylo ve veřejném zájmu, aby to veřejnost věděla. Opravdu se pokoušejí umlčet pravdu, ale nepodaří se jim to,“ napsal šéfredaktor listu Matúš Kostolný.

Státy Evropské unie by měly podle Evropské komise aktivněji přistupovat k ochraně bezpečí novinářů, jejichž zdraví či životy jsou ohroženy při výkonu práce. Komise ve čtvrtek zveřejnila sérii doporučení, která se v reakci na množící se útoky proti reportérům vůbec poprvé zabývají tímto problémem na úrovni EU.

Unijní exekutiva mimo jiné vyzvala, aby státy zajistily efektivní vyšetřování a potrestání útoků na novináře, jejich bezpečnou práci při demonstracích či je lépe chránit před útoky na sociálních sítích. Brusel přišel s doporučeními den poté, co předsedkyně komise Ursula von der Leyenová v každoroční zprávě o stavu EU hovořila o nutnosti přispět k bezpečí novinářů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované