Hlavní obsah

Soud zprostil obžaloby kněze odsouzeného za zneužívání šestnáctiletého ministranta

Foto: Wikimedia.org, Joe Ravi

Bývalého kněze soud původně potrestal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže.

Reklama

13. 2. 2019 11:39

Jesenický okresní soud zprostil v obnoveném řízení bývalého katolického kněze Adam Stanislava Kuszaje obžaloby ze zneužívání tehdy šestnáctiletého ministranta. Muž byl za tento čin v roce 2011 odsouzen podmíněným trestem.

Článek

Soudce Miloš Kubíček v novém rozsudku uvedl, že nebylo prokázáno, že se tento skutek stal. Kuszaj byl podle něj odsouzen neprávem na základě nevěrohodné výpovědi dalšího mladíka. Obnovu řízení soud povolil v listopadu 2016. Svou významnou roli v případu hrál revizní znalecký posudek.

„Absentuje jakýkoliv přímý důkaz o vině obžalovaného. Výpověď poškozeného ve světle revizního znaleckého posudku nemůže být důkazem, neboť podle revizního znaleckého posudku je nevěrohodná. Rovněž výpovědi svědků v obnoveném řízení svědčí ve prospěch obžalovaného a v neprospěch obviněného. Soud proto rozhodl ve prospěch a obžaloby jej zprostil," uvedl soudce Miloš Kubíček.

Bývalého kněze soud potrestal za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže v roce 2011 a uložil mu tehdy půlroční trest s podmíněným odkladem na dva roky, soud mu navíc zakázal po dobu tří let pracovat s dětmi do 18 let. Trest byl muži sice na základě amnestie později prominut, po odsouzení byl však Kuszaj suspendován a kněžskou práci již vykonávat nemohl.

Nové rozhodnutí soudu Kuszaj přivítal. „Mám radost, samozřejmě, ani to nemůžu vyjádřit, jsem tím vším unavený. Chci se vrátit ke kněžské službě, je to můj sen a chci ho naplňovat," řekl Kuszaj. Proces zasáhl deset let jeho života. Místo práce kněze zastával dosud dělnické profese. „Chci hlavně sloužit lidem a Bohu, vrátit se ke kněžské službě je pro mě nejdůležitější. Samozřejmě, že vnímám, že jsem o devět let přišel, ale člověk má další zkušenosti. Pracuji, byl jsem s lidmi a ti nevěděli, kdo jsem. Sloužil jsem jim i v práci, ale jiným způsobem," doplnil kněz.

Jeho obhájkyně Zuzana Kožnárková uvedla, že rozhodnutí soudu s ohledem na důkazy očekávali. „Jednalo se nejen o zásadní svědectví tří osob, kterým se měl poškozený svěřit, že si obvinění vymyslel, ale i další důkazní materiál, který jednoznačně nevinu klienta podporoval," řekla obhájkyně.

Znalec z oboru klinické psychologie dětí a dospělých Zdeněk Kolařík řekl, že při vyšetření údajně poškozeného svědka se zabývali mimo jiné jeho věrohodností. „Naše závěry jsou zcela odlišné od původního znaleckého posudku," uvedl znalec. Mladík, který kněze obvinil, na své verzi trvá. Rozhodnutí soudu si přišel osobně vyslechnout. „Rozhodně jsem si to nevymyslel, já jsem svědek toho, co se stalo. To, že na mě svědkyně vytáhly, že jsem si to vymyslel, to jsou nepřímé důkazy," řekl svědek.

Obhájkyně Kuszaje uvedla, že další kroky ohledně možného odškodnění budou zvažovat. „Je zde také prostor pro státní zástupkyni, zda se minimálně jedna osoba nedopustila trestného činu," dodala.

Kuszaj i státní zástupkyně se dnes po rozsudku na místě vzdali odvolání, lhůtu si ponechala pouze zmocněnkyně poškozeného.

Oprava

V textu jsme 14.2. opravili chybu, kde jsme omylem přířadili citaci svědka „Rozhodně jsem si to nevymyslel, já jsem svědek toho, co se stalo. To, že na mě svědkyně vytáhly, že jsem si to vymyslel, to jsou nepřímé důkazy,“ soudnímu znalci Kolaříkovi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované