Hlavní obsah

Video: Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit se nezdařil

Speciálně upravený letoun Boeing 747 Cosmic Girl s raketou společnosti Virgin Orbit.Video: AP

 

Reklama

26. 5. 2020 8:11

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala ale krátce po startu.

Článek

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10 600 metrů ze speciálně upraveného letounu Boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka). Za úkol měla dopravit na oběžnou dráhu satelit. S odvoláním na vyjádření společnosti o selhání informovala agentura Reuters.

Mise zahájená z letecké základny v kalifornském Mojave „skončila“ jen několik okamžiků poté, co se raketa v pondělí večer SELČ odpoutala od mateřského letounu nad Tichým oceánem, uvedla společnost na Twitteru. Letoun i s posádkou bezpečně přistál. „V první fázi letu (rakety) se brzy vyskytla anomálie. Budeme vědět více, až naši inženýři zanalyzují hory dat, která jsme dnes sesbírali,“ stojí v prohlášení.

Virgin Orbit je spojená s další Bransonovou firmou Virgin Galactic, která plánuje pořádat turistické lety do vesmíru. Stejný cíl si vytkly také další soukromé společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose či SpaceX šéfa Tesly Elona Muska. Právě Musk na nezdařilou misi reagoval na Twitteru. „Je to velká škoda. Dostat se na orbitu je ale těžké. My (společnost SpaceX) jsme na to s Falconem 1 potřebovali čtyři pokusy,“ napsal Musk.

„Zkušební lety jsou tu od toho, aby nám poskytly nějaká data. Splnili jsme mnoho cílů, které jsme si stanovili, i když ne v takové míře, jak bychom si přáli,“ reagoval pro BBC generální ředitel Virgin Orbit Dan Hart. „Přesto jsme dnes udělali velký krok kupředu. Naši inženýři již data procházejí. Naše další raketa čeká. Poučíme se z chyb, provedeme úpravy a začneme se připravovat na náš další test, který nás brzy čeká,“ dodal Hart.

Reklama

Doporučované