Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pořád je výjimečná. Jak kdyby někdo do centra Stockholmu napálil obří golfový míček, který se z části zabořil do země a už nejde vytáhnout. Multifunkční stavba z roku 1989 vznikla jako Globen Arena.
Hodně odvážný nápad se podařilo dotáhnout do cíle. Než se ve Vegas postavila Sphere, tak šlo o největší kulovitou stavbu světa. Červená barva uvnitř některé lidi děsila, jiné lákala. Červené byly sedačky, podlaha, stěny, všechno - jak přijít do pekla. I zevnitř zaujal kulatý strop. A kdo měl závratě, tak před vstupem na horní strmé balkony aby si pomalu sepisoval závěť.
Dva roky se aréna rekonstruovala, otevřel ji v únoru 2025 slavnostně hokej.
Dva roky se rekonstruovala, aby vypadala zvenku… úplně stejně. Kam se podělo 850 milionů švédských korun (skoro dvě miliardy českých korun)? Dovnitř. Při procházce okolo se nemění vůbec nic. Při pohledu zevnitř hodně. Pokud se díváte v televizi, spíš k horšímu.
Jako kdyby zmizelo kouzlo. Červené sedačky nahradily černé. Plachty na stropě sebraly fanouškovi v hale efekt, že skutečně sedí uvnitř koule. Ovšem zase díky nim je v budově daleko lepší zvuk. „Dělali jsme si legraci, že se koupila nejdražší černá barva na světě za 850 milionů,“ chechtal se při semifinále Švédsko–USA fanoušek Andreas ve švédském dresu se jmenovkou Petera Forsberga.

Dominantní červená barva v Avicii Areně na zdech zůstala.
„Ale když to vidíte naživo, ne v televizi, změníte názor. Je tady výrazný posun, na horní tribuně už se nebojíte,“ přidal Andreas z Göteborgu. Podupával si v dlouhé frontě na toaletu. Věděl, že si ještě dlouho počká, a tak si ochotně povídal. Třetí patro pro horolezce se změnilo výrazně, je větší. Už i sem se dá přijít bez padáku, nebojíte se.
Jméno po tragédii jako megafon
Budova z roku 1989 působí pořád výjimečně. Ať stojíte před ní, ať se dostanete dovnitř. Bohoslužbu tady sloužil papež Jan Pavel II. Rekordní návštěva přišla na Metallicu, když se do polokoule nacpalo 16 498 lidí. Nejmenší akcí byla soukromá večeře pro dvě osoby.
Velkých příběhů stavba zažila hodně. Nejsilnější je ten, který se propsal do nového názvu.
Ve Stockholmu se narodil jistý Tim Berling, který si získal popularitu jako Avicii, jeden z nejslavnějších DJ na světě. Singl „Wake Me Up“ s Aloe Blacc se stal na platformě Spotify nejhranější skladbou všech dob. V roce 2012, když Aviciimu bylo 22, Globen Arenu dvakrát vyprodal.
Slavný Švéd ale vydal jen dvě alba. Pak prohlásil, že s koncertováním a živým hraním končí. V roce 2018 spáchal sebevraždu v Ománu. Na jeho počest se v hale konal po pár měsících koncert a vznikl nápad, že se unikátní budova pojmenuje po něm.
„Chtěli jsme využít jednu z nejznámějších staveb v zemi jako megafon a symbol, který upozorňuje na velký problém,“ Andreas Sand, generální ředitel Stockholm Live. Došlo tak ke spojení s nadací Tima Berglinga, organizací, která bojuje proti sebevraždám a duševním onemocněním u dětí a mladých lidí. Pravidelně se tady od roku 2019 konají koncerty a akce, kde umělci poukazují na vážnou problematiku.
Když kopat, tak udělat horu
Po přestavbě klesla hokejová kapacita z 13 850 na 12 530. Když se hala otevřela v roce 1989, bylo první velkou akcí mistrovství světa v hokeji. Vyhrál Sovětský svaz, Švédsko skončilo čtvrté. Domácí tým teď sice totálně zničil českou reprezentaci ve čtvrtfinále, ale v semifinále mu to samé předvedly Spojené státy.
Když švédský fanoušek Andreas slyší zmínku, že by v tom mohl být určitý symbol, skoro až zařve. „To neříkej ani potichu!“
Avicii Arena je pořád chodbou spojená s Hovet Arenou, což je starší hokejová hala z roku 1955. Pořád je funkční, i když se měla několikrát bourat. Teď na demolici prý opravdu už dojde. Měly by tady vyrůst nové byty a kanceláře. Potkany, kteří se v Hovetu prohánějí i při mistrovství světa, čeká stěhování.
Možná nejzajímavější na celém komplexu ale je, kde se nachází. A jak i díky němu roste jeden blízký kopec, kam se chodí lyžovat. Ano, pořád se nacházíme ve Stockholmu. Pokud přejdete silnici opačným směrem, než se nachází metro, zamíříte mezi domy, zhruba do patnácti minut se ocitnete v jiném světě.
Při procházce kolem jezera Sicklasjön kolem vás klidně procházejí srnky. Je jim jedno, že jsou kolem lidé, zvykly si. Škubou si trávu, okem si hlídají okolí, ale z přihlížejících ani z běžců nemají stres.

Ve Stockholmu vyrostl lyžařský resort, hora se zvětšuje díky zemině z okolních staveb.
Z kopce, kolem kterého se pasou, vyrostla umělá hora, lyžařské středisko Hammarbybacken s několika vleky. Původně měl pahorek výšku 55 metrů a nacházel se tady skokanský můstek. Ale schválilo se, že sem se bude odvážet vytěžená zemina z Globen Areny, kopec díky polokouli vyskočil na 87,6 metru. A když se stavěly kousek od jezera další domy, vrchol hory se posunul na 93,5 metru.
Pokud se podle plánu začne kopat místo Hovetu a začnou domy růst i v nejbližším okolí Avicii Areny, může se hora dočkat dalšího materiálu.
Pak je tady ještě jeden detail. Když obejdete unikátní arénu, navazuje na ni fotbalový stadion, který se dokončil v roce 2013. Dělí se o něj dva švédské kluby Djurgårdens a Hammarby. Výjimečné třeba je, že v projektu se myslelo i na chladicí smyčky, aby bylo možné na venkovním stadionu mrazit a hrát populární bandy hokej.
Na jaře se ve Stockholmu rozjela velká bitva mezi AIK Stockholm a Djurgårdenem o postup do nejvyšší hokejové soutěže. „Okamžitě začněte mrazit, zatáhněte střechu a těšte se na sedm zápasů, na něž dorazí přes 200 tisíc fanoušků. Bude to o hodně lepší než špinavý a starý Hovet. Mohla by se z toho stát sportovní událost, o které se bude mluvit po zbytek našich životů,“ vybízel slavný švédský sloupkař Niclas Andersson ze serveru Expressen.
Bohužel zůstalo jen u přání a plánů. Ale i z toho je vidět, jaké možnosti a kouzlo celá oblast má. Avicii Arena, sjezdovka, srnky, fotbalový stadion, všechno na velmi malém prostoru. Na návštěvníka to působí kouzelně.
Jediná výrazná slabina? Bufety a záchody v hale, kde se koná mistrovství světa. Je jich málo. Než na vás vyjde řada, vracíte se klidně až v půlce další třetiny. Tady má polokoule v horních patrech hendikep i po dvoumiliardové investici. „Měj se a snad na nás vyjde Dánsko,“ rozloučil se Andreas. Konečně se řada na toalety zmenšila tak, že zařízení se dostalo na dohled. Přání mu vyšlo, Švédsko si o bronz zahraje opravdu proti Dánsku. Třeba vyjde i to druhé - konec s medailí.