Při pražském půlmaratonu měli běžci obtíže kvůli horku, aktivovaný byl traumaplán

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Ilustrační snímek z pražského půlmaratonu 6. dubna 2024.

aktualizováno •

Pražští záchranáři aktivovali traumatologický plán v reakci na množství kolabujících běžců při sobotním půlmaratonu. Počasí je na duben neobvykle teplé. Po přibližně dvou hodinách byl traumaplán odvolán.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Při pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů větší množství běžců, záchranná služba aktivovala traumatologický plán. Záchranáři to uvedli na síti X. V Česku v sobotu panuje na duben nezvykle teplé počasí, běžci si na vedro stěžovali, zjistila ČTK. Mluvčí záchranářů Karel Kirs přesné počty kolabujících neměl. Další podrobnosti ČTK zjišťuje.

„V souvislosti s konáním půlmaratonu došlo během akce k mimořádné události, při níž má zdravotní obtíže větší množství osob, přičemž obtíže jsou spojeny s mírou fyzické náročnosti závodu. Z tohoto důvodu byl vyhlášen traumaplán,“ uvedli záchranáři.

Traumaplán se podle mluvčího aktivuje ve chvíli, kdy je postiženo větší množství lidí, někdy i preventivně, kdy počty ještě nejsou známy a není zřejmé, jak se situace vyvine. „Jsou tam obtíže po fyzické námaze včetně kolapsů,“ řekl ČTK. Traumaplán byl aktivovaný přibližně dvě hodiny, poté ho záchranáři opět ukončili.

V Praze dnes teploty přesahují 20 stupňů Celsia, běžci si na neobvyklé vedro stěžovali. „Exrémní vedro, asi od devátého kilometru bych to nejradši vzdal,“ uvedl jeden z běžců na sociální síti. Dodal, že v cíli neměl daleko k omdlení.

Teploty se v příštích dnech mají podle meteorologů pohybovat nejčastěji mezi 24 až 28 stupni Celsia. Není vyloučeno ani překonání prvního tropického dne v roce, který byl historicky naměřen nejdříve 17. dubna v roce 1934 ve Vlašimi, kde bylo rovných 30 stupňů, uvedli meteorologové.

Více o počasí v Česku se můžete dočíst zde:

Závod samotný vyhrál suverénně úřadující mistr světa v půlmaratonu Keňan Sabastian Sawe v traťovém a osobním rekordu 58:24 minuty. Postaral se o nejrychlejší čas této sezony a zařadil se na 12. místo historických tabulek.