Hlavní obsah

Stát bere zaměstnancům na daních 62 procent mzdy. Které daně ukousnou nejvíc?

Proč nám stát bere na daních tolik peněz? Sledujte DuelVideo: Seznam Zprávy

 

Reklama

23. 8. 2018 12:59

Liberální institut spočítal, že průměrný zaměstnanec odvede státu 62,5 procenta. Ze superhrubé mzdy 40 556 korun zbude 15 223 korun. Nejvíc padne na sociální pojištění. Je financování státu příliš drahé? A kdo nese nejtěžší daňové břemeno? Duel ředitele Liberálního institutu Martina Pánka a Michala Pícla z představenstva Masarykovy demokratické akademie.

Článek

Celkovou daňovou zátěž si lze představit jako procento z potenciálního košíku zboží a služeb, které si spotřebitel kvůli daním nemohl dovolit. Aby Liberální institut vypočítal celkové zdanění, odečítal jednotlivé daně od celkové mzdy. A to postupně v pořadí, jak se s nimi člověk v reálném životě setkává.

Nejdříve tedy z celkové odměny zaměstnance (superhrubé mzdy) odečetl odvody zaměstnavatele, zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů. Poté přišly na řadu majetkové daně, následně daně spotřební a nakonec daně podnikatelské, které se také promítají v ceně zboží a služeb.

Ve srovnání s vyspělými zeměmi vynikají, a to v negativním smyslu, české odvody na pojištění. Mezi státy OECD patří k těm nejvyšším. Na sociální pojištění padne podle výpočtu Liberálního institutu 23,5 procenta superhrubé mzdy, na zdravotní 10 procent. Daň z příjmů odvede zaměstnanec ze superhrubé mzdy zhruba desetiprocentní. Daně z majetku jsou v tuzemsku minimální.

Ministerstvo financí chystá aktuálně nový zákon o dani z příjmů zaměstnanců i podnikatelů. Ta se má začít počítat jiným způsobem. Místo 15 procent ze superhrubé mzdy půjde o 19 procent z hrubé mzdy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované