Hlavní obsah

Stát od ledna zakáže plošné využívání herbicidu glyfosát

Konec používání herbicidu glyfosát. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 9. 2018 20:54

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin. Nebude také možná jeho plošná aplikace. V pondělí o tom informovalo Ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Článek

Lidové noviny k pondělní tiskové zprávě uvedly, že používáním glyfosátu uspoří zemědělci peníze mimo jiné za dosušování, hlavně u kukuřice, řepky a slunečnic. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ČTK řekl, že je krokem ministerstva zaskočen. Naopak ekologové z Hnutí Duha rozhodnutí ministerstva vítají.

„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,” uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Pýcha řekl, že plošný zákaz je špatný, ministerstvo o něm podle něj se svazem aktuálně nediskutovalo. Svaz tak bude chtít po ministerstvu vědět, jak to přesně myslí s výjimkou používání v případě, že není možný jiný účinný postup. Svaz se však podle něj snažil omezovat využívání glyfosátu už nyní.

Podle ministerstva se loni v ČR spotřebovalo 750 tisíc litrů glyfosátů, v roce 2013 pak 935 tisíc litrů.

Podle EK neexistuje spojitost mezi glyfosátem a rakovinou

Evropská komise loni v prosinci prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let. Komise to zdůvodnila prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává.

Rovněž upozornila na to, že za schvalování, používání nebo zákazy přípravků na bázi glyfosátu zodpovídají jednotlivé členské státy, pokud jde o jejich používání na jejich územích. Komise dodala, že v EU se schvalují pouze látky, pro které existují objektivní důkazy bezpečného používání.

„Sice se obnovilo schválení účinné látky glyfosát, současně se však umožnilo členským státům, aby na národní úrovni rozhodly o omezení jejího použití,“ dodalo v pondělí české ministerstvo.

Ekologické organizace krok ministerstva vítají

„Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno,” dodali ekologové.

Přáli by si však zákaz využívání glyfosátu i na veřejných prostranstvích nebo omezení prodeje pro neprofesionální používání.

Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Americká biotechnologická společnost Monsanto, která vyrábí přípravky na ochranu rostlin, čelí několika tisícům žalobám. V červenci prohrála soudní spor i 289 milionů dolarů (více než 6,4 miliardy korun). Podle rozsudku mimo jiné Roundup, který obsahuje právě glyfosát, způsobil rakovinu muži z Kalifornie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované