Hlavní obsah

Lidské tělo je nejlepší hnojivo pro rostliny, říká botanik, který zkoumá pohřebiště

Jaký vzkaz v půdě necháváme příštím generacím, osvětluje Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí. (Video: Silvie Friedmannová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

5. 8. 2018 17:21

Jak číst z rostlin tisíciletou historii, zkoumá Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí už několik let.

Článek

Pohřbené lidské tělo totiž obsahuje množství živin. Třeba fosfor, dusík a vápník. Půda tak dostane na dvou metrech čtverečních obrovskou dávku živin.

Jak vysvětluje ve Víkendovém rozhovoru Televize Seznam, zkoumání hrobů a pohřebišť je pro něj jako pro botanika perfektní přírodní experiment. Živiny v půdě, do které se pohřbívá nebo pohřbívalo, jsou vysvětlením, proč právě na těchto místech najdeme bujnou vegetaci s nápadně zelenou barvou.

Michal Hejcman řídí výzkum v hodně širokém záběru - od botaniky až po archeologii. V Česku, na Islandu a také v Izraeli. Tam se tým z České zemědělské univerzity věnuje výzkumu složení půdy v místě Tel Burna. Právě tuto lokalitu zná Bible jako dávné město Libna.

Jaký vzkaz necháváme v půdě příštím generacím? A jak dlouho v ní vydrží stopy olovnatého benzínu? Celý Víkendový rozhovor najdete ve videu uvnitř článku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované