Hlavní obsah
Online

Stát se zaměří na ohniska nákazy. Testy zatím odhalily 169 nakažených z Darkova

Foto: Pixabay / hangela

Hygienici mají do pondělí otestovat všechny zaměstnance OKD pracující pro důl Darkov.

23. 5. 7:06
aktualizováno • 23. 5. 20:22

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme v online zpravodajství

Článek

Co byste měli vědět

- Epidemie nemoci covid-19 v Česku odeznívá, dosavadní rozvolňování plošných omezení se na vývoji negativně neprojevilo, uvedla vláda. Hygienici se proto zaměří na lokální ohniska a rizikové profese.

- V Dole Darkov státního podniku OKD se nákaza covidem-19 začala šířit minulý týden, nyní tam hygienici evidují 169 nakažených, v některých případech jde o příbuzné horníků. Pozitivních případů je ale zřejmě ještě víc, pokračuje plošné testování všech zaměstnanců.

- V hlavním městě je podle hygieniků dlouhodobě nejvíc nakaženýchv Praze 4. V přepočtu na obyvatele je nejhorší situace v městské části Praha 2, kde připadá přes 200 nakažených na 100 000 obyvatel.

Dění kolem koronaviru jsme sledovali také v pátek:

 • Pražský hrad se po dvou měsících otevře veřejnosti, zmizí i kontroly

  Lidé budou moct navštívit všechny běžně přístupné objekty. Zároveň byly dočasně zrušeny plošné bezpečnostní kontroly, kterými při vstupu do hradního areálu musel projít každý příchozí. Samotný areál bude opět otevřen každý den od 06:00 do 22:00, návštěvnické objekty a okruhy od 09:00 do 17:00. Lidé se tak budou moct opět podívat na hradní nádvoří, do zahrad, katedrály sv. Víta či do Zlaté uličky. V letohrádku královny Anny zároveň bude otevřena výstava děl českého malíře Ivana Bukovského.

 • Část hotelů zůstane zavřená, chybí jim zahraniční turisté

  Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po omezeních kvůli epidemii koronaviru zcela otevřít. Některé pražské hotely podle informací ČTK očekávají první hosty. Chybí zatím zahraniční klientela. Část tuzemských hotelů, především ve městech, proto podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka zůstane zavřená, větší zařízení zprovozní třeba jen část kapacity. Ubytovací zařízení musejí dodržovat přísná hygienická a bezpečnostní pravidla.

 • Tatéři mohou opět začít pracovat, bojí se ztráty klientů

  Pauza kvůli koronaviru tatéry, piercery a poskytovatele dalších podobných služeb citelně zasáhla, i když využili podporu či si domluvili odložení nájmu. Někteří se bojí úbytku zákazníků kvůli strachu z nákazy i dopadům koronaviru na příjmy lidí. Požadavky ministerstva příliš nezmění, přísnou hygienu dodržovali i dříve, řekli ČTK oslovení zástupci studií. Služby porušující kůži, tedy tetování, piercing či permanentní make-up, mohou od pondělí obnovit svou činnost po více než dvou měsících.

 • Nárůst počtu nakažených v pátek zrychlil, přibylo 59 případů

  Nárůst počtu případů nemoci covid-19 způsobované novým koronavirem v Česku v pátek opět zrychlil, pozitivní test mělo 59 lidí. O den dříve to bylo 33 případů, nejméně za celý týden. Celkem je potvrzených případů nemoci 8813, zemřelých zůstává 312. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 0:30. Vyléčených je přes 6000, aktuálně se s nemocí potýká necelých 2500 lidí.

 • Pražské jaro dnes nabídne živé vysílání České filharmonie

  V rámci alternativního programu festivalu Pražské jaro se dnes koná on-line koncert České filharmonie s hlavním hostujícím dirigentem Tomášem Netopilem. Vokálních partů se zhostí Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová, Jan Martiník a Adam Plachetka. Koncert bude přístupný na webu a sociálních sítích Pražského jara. Večerem provede Ondřej Havelka.