Hlavní obsah

Stavba areálu na Folimance má začít v srpnu, vznikla proti němu petice

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

8. 7. 2021 21:33

Praha 2 chce v srpnu zahájit stavbu volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem, která má trvat zhruba rok. V areálu mají být atrakce pro sportovní vyžití a relaxaci včetně stánku s občerstvením.

Článek

Proti záměru vznikla petice, jejíž autoři požadují zredukování nebo úplné upuštění od záměru. Ubere podle nich zeleně, podle radnice jí bude naopak více.

Na území pod mostem má vzniknout dětské hřiště, plocha na cvičení, místo pro grilování, hřiště na pétanque, knižní stánek a kiosek s občerstvením, půjčovnou grilů, sportovního nářadí a veřejnými toaletami. Dominantním prvkem má být zapuštěný ovál v zimě sloužící jako kluziště. Stavební úřad podle informací radnice vydal povolení pro záměr na konci března letošního roku.

Proti plánu městské části protestují někteří místní obyvatelé, kteří sepsali petici a příští týden plánují protestovat na místě. Záměr podle petentů „… zhorší klimatické poměry v místě, zničí na Folimance poslední větší volnou zelenou plochu pro pobyt obyvatel, zahltí místo zbytečným a v širších souvislostech parku nekoncepčním balastem a zároveň zatíží obecní rozpočet náklady v řádu desítek milionů korun“.

Podle radnice je prostranství téměř bez vegetace a pokrývá ho převážně udusaná hlína. Městská část dále uvedla, že z celkové plochy parku 8,5 hektaru bude zabetonováno 985 metrů čtverečních na místě, kde není možné pěstovat trávník ani žádnou zeleň. Celý projekt pak má podle informací radnice mít rozlohu 5100 metrů čtverečních a počítá s výsadbou nové zeleně, konkrétně stovek keřů, pěti stromů a 2000 trvalek a cibulovin.

Odpůrci projektu argumentují také tím, že radnice při jeho přípravě s místními nekomunikovala. Městská část uvedla, že záměr byl prezentován loni a předloni ve zveřejněné aktualizaci dokumentu jménem Program regenerace městských památkových rezervací a památkových zón městské části Praha 2, ke které se měli lidé možnost vyjádřit. Architekti ze studia Loxia podle radnice při tvorbě návrhu vycházeli z terénního šetření přímo na místě.

Druhá městská část plánuje také úpravy parku U Hradeb mezi Horskou ulicí a novoměstským opevněním, v minulosti nechala opravit sousední zahradu Ztracenka. Na původně téměř neprostupném území vznikly nové mlatové chodníčky, byly vysázeny nové stromy a instalováno osvětlení. Opraven byl také nedaleký bastion.

Reklama

Doporučované