Hlavní obsah

Stávka ve Francii se protáhne nejméně do úterý. Vláda zatím trvá na svém

Foto: Profimedia.cz

Muž v masce klauna na čtvrteční demonstraci v Marseille s dýmovnicí v ruce.

Reklama

7. 12. 2019 23:05

Ve Francii pokračují protesty proti plánované reformě penzijního pojištění. Kvůli té stávkují zaměstnanci státních drah SNFC, dopravního podniku, státních aerolinek Air Frances. Podle informací agentury AFP hodlají francouzské odbory se stávkou pokračovat i v úterý.

Článek

Ve velkém pokračuje třetím dnem v řadě stávka železničářů, policistů, hasičů a zaměstnanců nemocnic. Ti se bouří proti důchodové reformě plánované prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten chce zavést univerzální bodový systém a skoncovat se čtyřicítkou současných režimů, jakož i s výhodami pro pracovníky státních drah a další skupiny.

Železniční podnik SNCF v sobotu opět vypravil jen asi desetinu vlaků oproti běžnému provozu. Pokračovala také stávka pracovníků pařížského dopravního podniku RATP, přičemž bylo uzavřeno devět linek metra. Z podvečerních prohlášení obou společností vyplývá, že v neděli nebude situace o mnoho lepší.

Ve společnosti přivyklé na stávky a boje za práva pracujících velká část veřejnosti protesty podporuje, ale tato nálada může podle komentátorů opadnout, pokud doprava bude stát i příští týden.

„Věděla jsem, že to potrvá, ale nečekala jsem takový chaos,“ řekla AP Ley Basakiová, která se snažila dojet do práce v metropoli z pařížského předměstí, ale uvázla na nádraží. „Není tady vůbec nic. Žádný autobus, nic, nic, nic.“

„Budeme protestovat nejméně týden. Ten, kdo musí ustoupit, je vláda,” řekl pro BBC 50letý dopravce Patrick Dos Santos.

K tlaku na vládu se přidali řidiči kamionů, kteří na 15 místech blokovali hlavně silniční tahy se silným provozem zahraničních kamionů.

Demonstrace opět svolalo takzvané hnutí žlutých vest, jehož stoupenci už déle než rok téměř každou sobotu demonstrují kvůli údajné ekonomické nespravedlnosti ve Francii.

„Zastavujeme hlavně zahraniční nákladní auta – bulharská, česká, litevská, polská – asi tak na 20 minut a pak je necháváme jet dále,“ řekl generální tajemník sdružení přepravců OTRE Philippe Bonneau.

Vláda nicméně zatím trvá na svém a ve středu v poledne chce plán důchodové reformy detailně představit. „Podrobnosti chceme říci až ve středu. Předem ale říkám, že změny budou postupné a ne brutální,“ řekl francouzský premiér Édouard Philippe.

Francouzské odbory podle agentury AFP hodlají stávkovat i příští úterý. Podle BBC Macronova vláda doufá, že se vyhne opakování situace z roku 1995, kdy generální stávky kvůli penzijní reformě ochromily dopravu v zemi na tři týdny a protesty měly masivní podporu veřejnosti, což donutilo tehdejší kabinet od reforem ustoupit.

Reklama

Doporučované