Hlavní obsah

Středočeský kraj ustoupil od trolejbusové dopravy z Prahy do Kostelce nad Labem

Ilustrační foto.

Reklama

25. 10. 13:51

Středočeský kraj nechce postupovat proti vůli obcí na trase, které se záměrem nesouhlasí, zastupitelé to vzali na vědomí. Naopak příprava linky 375 do Brandýsa nad Labem pokračuje, protože s tímto projektem obce souhlasí.

Článek

Se zavedením trolejbusové dopravy z Prahy do Kostelce nad Labem nesouhlasily obce Veleň, Sluhy, Mratín, Brázdim a Polerady a Kostelec. Podle nich je záměr nesmyslný, vadí jim například vedení trolejí. „Trolejbusy patří do měst, nikoliv do polí a vesnic. Odmítáme, aby nám Středočeský kraj zadrátoval celé obce trolejemi a sloupy,“ stojí v protestní petici, kterou podpořilo 749 lidí a kterou dnes krajští zastupitelé vzali také na vědomí.

Zástupci hejtmanství namítali, že takzvané parciální trolejbusy mají vlastní akumulátory a troleje by byly jen na některých úsecích. Borecký připomněl, že kraj projekt připravoval od roku 2019. Podle něj dával smysl, obce se ale nepodařilo přesvědčit. „Došli jsme k závěru, že to nemá cenu tlačit silou přes odpor obcí,“ dodal radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Budování linky 377 je tak zastaveno. V případě linky 75 z pražské Harfy do Brandýsa nad Labem je podle radního situace jiná, protože obce na trase projekt podporují.

Radní při diskusi o trolejbusové dopravě do Kostelce už dříve poukázal na závazky vůči EU týkající se bezemisní dopravy. Podotkl, že lze použít elektrobusy, vodíkové autobusy nebo trolejbusy. Trolejbusy podle něj pro danou lokalitu vyšly, i ze studie, kterou si kraj nechal zpracovat od Dopravní fakulty ČVUT, jako nejrozumnější řešení.

Trolejbusy mají z Prahy do Středočeského kraje jezdit kolem roku 2025. Kraj by chtěl výstavbu financovat ze 70 až 85 procent z dotací.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované