Hlavní obsah

Studentské volby v Praze vyhráli u středoškoláků Piráti

Foto: Facebook.com, Člověk v tísni

Ilustrační snímek.

25. 9. 2018 20:34

Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3000 středoškoláků, kteří se jich účastnili. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů. Volby se konaly v pondělí a úterý.

Článek

Výsledky ČTK oznámila Táňa Abrhámová z projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, který studentské volby pořádá od roku 2010 před vybranými skutečnými volbami. Reálné obecní volby se konají 5. a 6. října. Piráti zvítězili i v loňských studentských sněmovních volbách.

Studentské komunální volby se tento týden uskutečnily na středních školách po celé republice. S ohledem na systém voleb do obecních zastupitelstev ale byly podle Abrhámové výsledky zpracovány a zveřejněny jen pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy. V nich dalo nejvíce studentů středních škol – 26,01 procenta – hlas České pirátské straně. Druhé místo zaujala s 19,67 procenta koalice stran TOP 09 a Starostové ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla – „Spojené síly pro Prahu“.

Na dalších dvou místech skončily se značným odstupem na druhou příčku, kolem devíti procentních bodů, ODS s 10,79 procenta a Praha sobě s 10,21 procenta. Hnutí ANO, které vyhrálo minulé reálné obecní volby v Praze se ziskem 22 procent hlasů, od studentů dostalo 5,07 procenta, a skončilo tak páté.

Máme sečteno. Výsledky Studentských voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy 2018.

Zveřejnil(a) Karel Strachota dne Úterý 25. září 2018

Méně než pět procent hlasů dostali od studentů zelení s 4,58 procenta nebo PRO Zdraví a Sport s 3,35 procenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury dostalo 2,57 procenta, S.O.S. za práva zvířat 2,28 procenta a Romská demokratická strana 2,24 procenta.

Jen několik procent hlasů dostaly od studentů také sněmovní strany KSČM a ČSSD. Komunisty volilo 2,11 procenta studentů a sociální demokraty 1,50 procenta.

V Praze se ke studentským volbám zaregistrovalo 39 škol a výsledky odeslalo v termínu 32 z nich. Bylo mezi nimi 19 gymnázií, deset středních odborných škol a tři střední odborná učiliště. Platný hlas odevzdalo celkem 3076 studentů. „Mimopražské školy mohou dle svého uvážení výsledky zveřejnit prostřednictvím vlastních kanálů,“ doplnila Abrhámová.

Kromě hlasování si studenti vyzkoušeli i práci ve volebních komisích pod dohledem pedagogů. Podle Abrhámové se díky tomu studenti seznamují s principy voleb a volebním systémem. A projekt i pomáhá zvyšovat účast prvovoličů u skutečných voleb.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené