Hlavní obsah

Stárne se ve vesmíru pomaleji? NASA zkoumala dvojčata, jedno na ISS, druhé na Zemi

Dlouhodobá studie NASA zkoumala vliv pobytu ve vesmíru na astronauta Scotta Kellyho. (Video: Lukáš Fíl, Youtube.com)

Reklama

12. 4. 2019 23:36

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) provedl rozsáhlou studii dvojčat, která zkoumala, jak na lidský organismus působí pobyt ve vesmíru. Vědci u astronauta Scotta Kellyho během jeho pobytu ve vesmíru zaznamenali rychlejší stárnutí a změny v projevech genů a poškození DNA. Většina z těchto změn se ale po jeho návratu na Zemi vrátila do normálu.

Článek

Astronaut Scott Kelly má identické dvojče Marka s téměř totožným genetickým kódem. Díky tomu mohli vědci v dlouhodobé studii porovnávat jejich životní funkce a určit, k jakým změnám došlo díky Scottově pobytu ve vesmíru.

Zatímco Scott pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) rekordních 340 dní, jeho bratr byl v tu dobu na Zemi. Od obou vědci v dlouhodobé studii odebírali biologické vzorky a podrobovali je testům. Vědce zajímaly změny buněčné struktury, celkový stav organismu i poznávací funkce.

Výsledky studie teď vyšly v odborném časopise Science, jedná se o zatím nejúplnější přehled reakce lidského organismu na pobyt ve vesmíru. Na studii se podílelo 84 odborníků z 12 univerzit.

Po návratu Scotta na Zemi vědci zjistili, že u něj došlo k urychlení zkracování i úbytku takzvaných telomerů. Tento jev může ukazovat negativní důsledek pobytu ve vesmíru na zdraví buněk. Telomery se u lidí zkracují s věkem a jsou znakem stárnutí.

Dalším důležitým zjištěním bylo, že Scottův imunitní systém ve vesmíru reagoval normálně na injekci s vakcínou proti chřipce. Při dlouhodobém pobytu ve vesmíru by tak NASA mohla astronauty očkovat a předejít tak šíření nemocí.

„Třetí klíčové zjištění studie se týká variability v projevech genů. Tento výzkum nám pomůže pochopit, jak jsou geny a jejich projevy spojeny s nemocemi, zdravotními vadami a zranitelností organismu. Během letu jsme zaznamenali nárůst v projevech určitých genů. Při návratu na zemi se ale projevy většiny Scottových genů vrátily zpět do normálu,“ shrnuje jeden z poznatků studie její koordinátorka Marisa D. Convington z NASA.

NASA výzkum provedla v rámci příprav na dlouhodobé vesmírné cesty. Například let na Mars by trval dva až tři roky. Ten NASA plánuje kolem roku 2033.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené