Hlavní obsah

Sup ze Zoo Praha posílí populaci druhu na Balkáně

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 8. 2020 20:47

Mládě supa mrchožravého z pražské zoologické zahrady odchovají pěstouni v Bulharsku. Mládě se k náhradním rodičům dostalo 5. srpna díky záchrannému programu, který Zoo Praha vede.

Článek

„Jeho cílem je navýšení populace ohroženého druhu na Balkáně,“ sdělila za pražskou zoo Helena Petáková.

„Od roku 2016, kdy v Bulharsku začal projekt vypouštění supů mrchožravých, jsme pomohli s odchovem a transportem 12 jedinců, z nichž se přímo v pražské zoo vylíhlo sedm,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Mládě supa, které v minulých dnech odcestovalo do Bulharska, se vylíhlo 14. června. Do nové rodiny ve Východních Rodopech se dostalo na začátku srpna a podle Petákové ho pěstounský pár dobře přijal. Nyní je mládě přikrmované a označené vysílačkou, která ho umožní sledovat i po vyletění z hnízda.

Při vypouštění zvířete do přírody byla zvolena metoda podložení mláděte do hnízda volně žijících ptáků. Podle kurátora chovu ptáků v pražské zoo Antonína Vaidla se jedná o nejpřirozenější, ale nejnáročnější způsob. Je k němu totiž potřeba vybrat dostupné hnízdo a zkušený pár, který má vlastní mládě podobného věku. Zoo v Praze tuto metodu pěstounské péče realizovala poprvé v roce 2018.

Sup mrchožravý je podle ředitele Bobka v současnosti nejohroženějším zástupcem evropských druhů supů. Zoo Praha vede od roku 2002 plemennou knihu tohoto druhu a od roku 2012 zmiňovaný záchranný program pod hlavičkou Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. „Sup mrchožravý se postupně stal jedním z vlajkových druhů Zoo Praha,“ doplnil.

Sup mrchožravý je ze všech supů nejmenší. Má převážně bílé peří, tmavé letky a žlutou až oranžovou lysou kůži na hlavě. Živí se zdechlinami zvířat a vejci jiných ptáků. Při pátrání po potravě uletí denně až 80 km. Jako ohrožený druh je veden od roku 2007.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované