Hlavní obsah

Švédsko recykluje tak skvěle, že musí odpad dovážet

Ve Švédsku recyklují tak precizně, že musí odpad dovážet ze zahraničí.

 

Reklama

13. 1. 2017 17:40

Švédsko nemá dost vlastního odpadu, kterým by zásobovalo spalovny produkující elektřinu a teplo.

Článek

Víc než 99 procent švédských domácností třídí odpad, což přináší problém tamním spalovnám. Tato zařízení během tuhé skandinávské zimy domácnostem dodávají elektřinu a teplo, ale nemají dost odpadu, který by spalovala. Země je proto odkázaná na dodávky ze zahraničí.

„Švédům záleží na ochraně přírody a životního prostředí a podle toho se i chovají. Použité věci nevyhazují. Uvědomují si, že když je zrecyklují, můžou se znovu použít," řekla serveru The Independent Anna-Carin Gripwallová ze společnosti Avfall Sverige. Ta má ve Švédsku na starosti nakládání s odpadem a jeho recyklaci.

Jednou ze zemí, která do Švédska posílá odpad, je Velká Británie. Té naopak systém vyhovuje, protože se tak vyhne vysokým domácím poplatkům za ukládání smetí na skládkách.

V zemích EU platí pro skládkování odpadu přísná pravidla a podle Gripwallové je tak jen otázkou času, kdy ho i státy jako Británie začnou víc využívat k výrobě elektřiny a tepla.

„Přijde doba, kdy bude méně odpadu a ten se bude spalovat v jednotlivých zemích. Využívání odpadu k výrobě tepla ale vyžaduje systém dálkového vytápění. A k tomu potřebujete infrastrukturu, jejíž vybudování zabere čas," dodala Gripwallová.

V Británii průměrně zrecyklují na 45 procent odpadu. Evropská unie ale chce, aby do roku 2030 jednotlivé členské státy recyklovaly 65 procent smetí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované